Viselkedsi problmk javtsa (J)
2019.06.12. 12:41
Hogyan oldjon meg gyakorlatilag brmilyen zavar viselkedsi problmt
(Jake Buvala)
Mi van, ha azt mondom, ltezik egy olyan mgikus kplet, amivel meg tudja oldani minden problmjt?
s azalatt, hogy „minden problmjt” az sszes kutyval kapcsolatos problmjt rtem. Azalatt pedig, hogy „az sszes kutyval kapcsolatos problmja” azt rtem, hogy a leginkbb irritlakat.
Ez mg gy is lenygz, nem?
Fordtsuk komolyra a szt, emberek. Ma egy olyan kpzsi metdust tantok meg nknek, mely kpes megoldani a legtbb olyan problmt, amivel a kutyatulajdonosok napi szinten kzdenek. s mindez nem varzslat - tudomny.
Ha egyszer megrti, hogyan alkalmazza, jobban fel lesz kszlve brmilyen, a kutyanevels kalandjai sorn felbukkan problmra.
Majdnem mindenre hasznlhatja a stratgit. Azrt fantasztikus, mert:
-
Egyszer s hatkony
-
A kutyk viselkedsnek s a tanulsukkal kapcsolatos elmletnek a modern felfogsn alapszik (tudomny, jeee!)
-
Nem ignyel kemny bnsmdot vagy szges kikpznyakrveket — a kutyk lvezik a dolgot
-
Fejleszti a gazda s a kutya kztti kapcsolatot
-
Meg tudja oldani a globlis felmelegeds, az hezs problmjt s vissza tudja fordtani a kopaszodst
Ez a bejegyzs meglehetsen hosszra sikerlt (inkbb azt mondanm „epikus”), de ha komolyan gondolja, hogy vgre szembenz a kutyja problmival, sznja r az idt, hogy vgigolvassa.
Mkdni fog-e a mdszer az n kutyjnak problmival kapcsolatban?
A cljainknak most az felel meg, ha a viselkedsi problmkat kt kategriba osztjuk. Ez a bejegyzs az els kategriban levkkel foglalkozik: a „zavar” problmkkal. Azok a dolgok ezek, melyek tkletesen normlisak s elfogadottak a kutyaflk trsadalmban, de az emberisg ltal eltltek. Ez az, amire gy gondolunk, mint rossz modor. Olyan dolgok, amelyeket minden kutya csinl, mg nem tanul mst.
Belertve, de nem kizrlag:
-
Rombol rgs
-
Sznyegre pisils
-
A kert felssa
-
Felugrls a vendgekre
-
Hzs przon
-
tel lopsa az asztalrl
-
Kunyerls
-
Szntelen ugats
-
Klykkori haraps
-
A macska becserkszse (a macskatulajdonosok nk kztt taln egyetrtenek abban, hogy ez inkbb rmiszt, mint zavar, de ez mg mindig egy normlis, kutytl vrhat viselkeds).
A msodik kategria sokkal komolyabb. Ezek azok a viselkedsek, melyek a kutya szorongsnak eredmnyei s minden fajta agresszv vagy flelmet mutat viselkeds ide tartozik. A mdszer segthet, de nem fogja „meggygytani” az ilyen a kutyt. Az effle gondok megoldsba rendszerint bevonjk az ellenkondicionls s a deszenzitizls valamilyen formjt. De ez egy msik bejegyzs tmja.
Honnan tudja, melyik kategriba tartozik az n kutyjnak problmja?
Krdezze meg magtl: szorong a kutym? Azrt csinlja, hogy megvdje magt, vagy hogy megbirkzzon valami flelmetessel? Az els kategriba tartoz viselkedseket okozhatja az unatkozs. A msodik kategria viszont mlyen boldogtalan llatkra figyelmeztet. Ahhoz, hogy megmondja a klnbsget, szksge van annak alapos megrtsre, hogyan kommuniklnak a kutyk.
Krem, olvassa el: http://3lostdogs.com/do-you-recognize-these-6-signs-of-a-stressed-out-dog
Ha mg mindig nem biztos benne, konzultljon egy pozitv eszkzket alkalmaz kikpzvel.
temezzen be egy ltogatst az llatorvosnl.
Minden alkalommal, amikor a kutya kialakt egy j viselkedsi problmt, az els lps az llatorvos megltogatsa kell, hogy legyen. Nagyon sok viselkeds, amirl gy tnik, a kutya csak utlatos kezd lenni, lehet betegsg vagy srls kvetkezmnye: laksba piszkts, flelem, agresszi, vdelmezs, hiperaktivits, a gazda figyelmen kvl hagysa, rombol viselkedsek, stb., mind lehetnek tnetek. Szmomra a legfeltnbb jele, hogy a kutynak egszsggyi problmja van, amikor a gazda azt mondja: „Pong pp most kezdte ezt csinlni...”
A kutynak nem alakulnak ki minden ok nlkl problmi. Azt prblja Pong elmondani nnek, hogy beteg?
Ha a kutyja nem fl, beteg vagy srlt, ha csak gy viselkedik, mint egy kutya, akkor folytassa a kvetkez szakasszal.
Az alapvet kplet
gy hangzik:
Elzzk meg, hogy a nem kvnt viselkeds jutalmazva legyen, mg tantsuk s jutalmazzuk a kvnt viselkedst.
Vagy mg egyszerbben:
Elzzk meg a rosszat s jutalmazzuk a jt.
Nagyjbl ennyi.
A rszletek
Az egsznek az a lnyege, hogy cserljk le a rossz szoksokat j szoksokra. Tant a kutyjnak egy j viselkedst, amit szeret, s jutalmazza agyon minden alkalommal, ha a kutya csinlja, gy vltoztatja j szokss. Ugyanakkor akadlyozza meg, hogy a kutya a rgi viselkedst csinlja, gy a rgi viselkeds gyengl s vgl eltnik.
A viselkedsmdosts ABC-je
Antecedens (kivlt) - ez az a dolog, ami arra kszteti Pongt, hogy olyasmit csinljon, amit n nem szeret.
Viselkeds - a dolog, amit nem szeret.
Kvetkezmny - ez trtnik Pong viselkedsnek eredmnyeknt. A kvetkezmny olyan valami, amit Pong szeret, vagy amire szksge van. Nyilvn, klnben nem csinln.
Plda: Nagyi tjn ltogatba (az antecedens vagy kivlt). Pong felugrl r, pattog, hogy megnyalja az arct (a viselkeds). Nagyi Pongra figyel (a kvetkezmny).
Ebben a viselkedsmdostsi stratgiban, az antecedens s a kvetkezmny ugyanaz marad. Ami vltozik, az a viselkeds, mivel kicserljk egy j viselkedssel, amit n szeret.
Plda: Nagyi tjn ltogatba (antecedens). Pong lel (j viselkeds). Nagyi Pongra figyel (kvetkezmny).
Ugyanakkor megvltoztathatja a rossz viselkeds kvetkezmnyt. Ha Pong ugrik, az j kvetkezmny, hogy elveszti Nagyi figyelmt.
|
Egy percen bell lpsrl lpsre tvesszk az instrukcikat, de elszr
Hrom dolog, amit meg kell rtenie, mieltt hozzkezdnk:
Nem kvnt viselkeds, igen. Rossz viselkeds? Nem annyira.
Ebben a kontextusban egy viselkedst rossznak vagy jnak nevezni kiss felbosszant engem. Pong nem szndkosan kezd rosszalkodni. egy normlis kutya, aki kveti kutyasztneit, amelyek trtnetesen tkznek a gazda emberi sztneivel. De ahogy az egsz kutyamegszgyents dolog mutatja, az emberek hajlamosak sttebb motivcit ltni a kutyjuk ugrndozsa mgtt.
Az a md, ahogyan a viselkedsrl gondolkodik, megvltoztatja, hogyan kezeli a viselkedst. Knny kiakadni, ha gy rzkeli, mintha a kutyja prbln tnkretenni az lett. m dhsnek lenni a kutyra semmin nem segt. Pong nem azrt llt bosszt, mert tegnap egyedl hagyta otthon, nem prblja tvenni az uralmat a hztarts fltt, nem egy Rossz Kutya. Neki mg csak halvny gze sincs, mirt nem csinlhatja, amit csinl.
Mostantl a bejegyzs Pong neveletlensgre, mint rgi viselkedsre hivatkozik, melyet lecserlnk egy j viselkedsre.
A rgi viselkedst nem elg elnyomni.
Pong okkal teszi, amit tesz. Azrt ugat szntelenl, mert ettl elmegy az a stni posts. Azrt tpi szt a kanap prnit, mert unatkozik s ez szrakoztat. Azrt hz przon, mert ez arra kszteti a dhten lass gazdjt, hogy stljon gyorsabban. Kiablhat vele amennyit csak akar, hogy ne ugrljon fel Nagyira, csak annyit vlaszol: „de hogy MSHOGY kne kszntenem?!”
Nem elg csak megszntetni a viselkedst, tantania kell Pongnak egy jat, ami ugyanahhoz a kvetkezmnyhez vezet. A kutyk gyakran tnnek nagyon megknnyebbltnek, amikor olyan tiszta irnymutatst ad nekik, mint ez. Sznjon r idt, hogy egy jobb mdot tantson nekik arra, hogyan krik, amit szeretnnek, s megltja, ahogy kapcsolnak: „! Mirt nem ezt mondtad elsre?”
Szval csinljon csak bugyuta kpeket s posztolja ket interneten kedvre (nmelyik egszen vicces), csak bizonyosodjon meg rla, hogy arra is hasznlja azt a jl fejlett emberi agyt, hogy tant Pongnak egy jobb mdot arra, hogyan szerezheti meg, amit akar.
A „jutalom” nem mindig jelent stit.
Borzalmasan sokat fog jutalmazni a folyamat sorn, de mieltt nekiindulna a vsrlsnak, hogy felszerelkezzen olcs virslivel (ami nem rossz tlet. Hozzon nekem is pr csomaggal, ha mr ott van), tartsa szben, hogy a jutalom nem szksgszeren kell, hogy tel legyen.
A jutalom (megersts) brmi lehet, amit a kutya az adott pillanatban szeretne. s mivel tudja, hogy Pong okkal teszi azt, amit tesz (krem, olvassa el az elz pontban), pontosan tudja, mit akar. A kutya, aki ksznteni akarja Nagyit, Nagyi figyelme ltal lesz megerstve. A kutya, aki hz przon, azltal lesz megerstve, hogy hamarabb odar, ahov akar.
A jutalomfalat remek kiegszt megersts, hatrozottan hasznlnia kne, de nem mindig a f vonzer.
Nha sokkal okosabbnak kell lennie azzal kapcsolatban, milyen jutalmat hasznl — nem jutalmazhatja azzal Pongt, a Macskavadszt, hogy hagyja macskkra vadszni. Helyette jutalmazza valami olyannal, amit szeret, s ami kielgti ugyanezt a szksgletet, mint pl. a frizbi tants vagy peczs.
Minden viselkeds, ami jutalmazva van, valsznbb, hogy ismtldik. Bizonyosodjon meg rla, hogy Pong csak akkor kap jutalmat, ha az elvrt viselkedst produklja.
A hromlpcss kpzsi terv
1. Dntse el, mi legyen a kutyja j viselkedse
Itt a fantzia ideje, gyerekek! Mondjatok pr tletet, mi legyen Pong j szoksa. Ez az a dolog, amit akar, hogy a kutya csinljon, amikor tallkozik azzal a dologgal (az antecedens), ami kivltja a nem kvnt viselkedst.
Ez az, amit a kutyamnisok elszeretettel neveznek gy, hogy „sszefrhetetlen viselkeds kialaktsa". Ha Pong pp a helyn fekszik, nem tud felugrlni Nagyira. Nem tudja megugatni a postst, ha a kedvenc jtkt veszi fel s viszi oda nhz.
Az j viselkeds lehet olyan egyszer vagy olyan sszetett, ahogy szeretn, mg egy olyan dologrl van sz, amin tnyleg dolgozni fog. Nhny tlet a kezdshez:
Felugrls
Egyszer: l
Extra: Fekdj a helyedre
Ugats az ajtnl
Egyszer: Ugat/Csend parancsra
Extra: Fogj meg egy jtkot s hozd ide
Kunyerls az asztalnl
Fekdj le a helyedre
Udvar felssa
ss kijellt homokozban jtkokkal
Talljon ki annyi lehetsget, amennyit akar, de csak egyet vlasszon. Egy viselkedst vlasszon, mert ha tbbet vlaszt, az sszezavarja a rszvevket.
Kvetkeznek tantsa meg a kutyval az j viselkedst a problms helyzeten kvl.
2. Elzze meg a rgi viselkedst vagy annak jutalmazst
gy kell alaktania a krnyezetet, hogy fizikailag megakadlyozza Pong rgi viselkedst.
Az els lps nagyjbl rtelmetlen, ha a kutya tovbbra is gyakorolja a rgi viselkedst, amikor nem figyeli. Engedni a kutynak, hogy nem helynval viselkedsbe bonyoldjon azt jelenti, hogy jutalmazva van rte. Minl tbbet csinlja, annl tbbszr van megerstve rte, teht mg tbbszr csinlja s mg tbbszr lesz megerstve rte. Ez egy rdgi kr.
Amikor megprblja megtrni a kutyjnak azt a szokst, hogy megugatja a kondenzcskokat, a megolds, hogy ne hagyja felgyelet nlkl az udvaron. Szt fogja ugatni a fejt s minden eddig elrt eredmny megy a levesbe.
Elzze meg vagy hagyja figyelmen kvl?
Nha nem szksges megelznie a rgi viselkedst, elg, ha figyelmen kvl hagyja.
Honnan tudja, mikor melyik a megfelel? A lnyeg, hogy kontrolllja a jutalmat.
Pntek nev kutymnak az volt a szoksa, hogy ugatott rm, amikor hes volt: volt a kutyim kztt a szviv. Csendben tancskoztak csoportosan, eldntttk, hogy igen, valban vacsora id van, s Pntek jtt, hogy elkezdjen kiablni velem.
A jutalom ebben a helyzetben az volt, hogy felkeltem s vacsort csinltam. Ez az a fajta dolog, amit ignorlhat. A posts megugatstl eltren, ami, ha nem lp kzbe, nmegt jutalmaz tevkenysg, Pntek nem lett jutalmazva azrt, hogy engem ugat. (megj.: az ugats maga a jutalom). Figyelmen kvl hagytam a viselkedst, vrtam, mg csendben maradt, s csak akkor keltem fel vacsort csinlni.
Ugyanez mkdik az asztalnl val kunyerlssal is. Amg az egsz csald pontosan kveti a „Ne etesd a kutyt az asztalnl” szablyt, nem figyel oda s hagyja, hogy a kutya rjjjn: a taktika nem mkdik. Ers akarat, kitart kutyknl ez elg hosszadalmas, ntl is rendkvli kitartst s eltkltsget kvn. (Nehogy mr alulmaradjon egy kutya akaratval szemben!)
3. Erstse az j viselkedst, mint a gp
Ez a rsz az, ahol sszerakja az egszet.
Nagyi tjn ltogatba. Pong kzben van tartva: przon van, hogy ne tudjon felugrlni. Nagyi kopog az ajtn, n megkri, hogy ne figyeljen a kutyra, mg a kutya azt nem csinlja, amit n mond neki.
„Pong, l!” – adja ki az utastst.
Mivel sokszor, sok helyen gyakoroltk ezt a trkkt (ugye?), Pong lel. Nagyi lehajol s kszn. Ad Nagyinak nhny felvgott virslifalatot, s Nagyi odaadja ket Pongnak, mg Pong lent tartja a fenekt a fldn.
Vagy mondjuk, megprblja Pongt, a Krnikus Przon Hzt rehabilitlni.
Megtantotta neki, hogy szpen stljon n mellett kevsb nyugtalant gyakorl helyzetben (els lps). Ell csatolhat hmot tesz r, gy minden hzsra val trekvs meghisul (msodik lps).
Most mr el tud stlni a parkba. Arra kri Pongt, hogy stljon n mellett, ahogy gyakoroltk. Amg gy tesz, ramoljanak a virslifalatok, mondja neki, hogy milyen J KUTYAAAAAA is , s folytassa a stt a park fel, ahol kedvre jtszhat s szaglszhat. Amg a prz laza, minden jutalmat megkap. Igencsak j zlet.
A „j zlet” a lnyeg. Azt akarja, hogy Pong gy dntsn, ez az j viselkeds sokkal jobban megri, mint a rgi, gyhogy legyen bkez. Hasznljon igazn j jutalomfalatot: virslit, valdi csirkt, nem szraz tpot. Ha huzakods jtkkal jutalmazza, hogy nem vadssza a macskt, csinlja lelkesen!
Az Extinction Burst: Mirt fordul el nha, hogy a nem kvnt viselkeds rosszabb lesz, mieltt javulna
Ez az apr fordulat sszerombol rengeteg kivl trekvst a viselkedsmdostsra.
Kpzelje el: ideje munkba menni. Bel az autjba, bedugja a kulcsot s elfordtja. Minden nap megteszi ugyanezt hnapok vagy vek ta, s mindig az volt az eredmnye, hogy az aut hsgesen letre kelt, hogy idben elvigye dolgozni.
Most viszont semmi nem trtnik. Elfogadja egy vllrndtssal s azt mondja: „, ok. Azt hiszem, ki kell tallnom valami mst?”
Nem valszn. Elszr nem. Valsznbb, hogy mg prszor megprblja beindtani a motort, mikzben kromkodik s veri az klvel a mszerfalat.
Ezt a kis dhrohamot hvjk kigs eltti fellngolsnak. Mieltt feladja azt a viselkedst, hogy elfordtja a kulcsot, mindent belead.
Ugyanez trtnik a kutya kpzse sorn, amikor a kutya rjn, hogy a viselkeds, ami eddig hozzjuttatta ahhoz, amit akar, tbb nem mkdik. Pntek vlt nekem, hogy etessem meg, ami mindig mkdtt, mert balek vagyok, de amikor elkezdtem figyelmen kvl hagyni, nem adta fel azonnal. Mg hangosabban ugatott. „Hell! Hallasz? Mi a franc van, ember? ETESS MEG!”
Ne adja fel, amikor a kutyja viselkedse romlik a kpzs sorn, csak vszelje t. Az extinction burst azt mutatja, a kpzs MKDIK. A kutya tanul. Ez az a pont, ahol realizljk, hogy taktikt kell vltaniuk, viszont nem rlnek neki.
Hogyan bizonyosodhat meg arrl, hogy valban mkdik.
Legyen olyan kvetkezetes, mint a napkelte.
A folyamat csak akkor mkdik, ha bven tisztban van azzal, mit akar a kutynak zenni: a rgi viselkeds nem mkdik tbb, de itt ez az j viselkeds, ami sokkal jobb. Ha nha meghtrl s hagyja, hogy Pong a rgi utat vlassza, ha rendszeresen unatkozni kezd s megvltoztatja a stratgit... ** akkor soha nem fog mkdni a dolog. Mindig vrja el ugyanazt a viselkedst, mindig figyeljen s legyen biztos abban, hogy a hztarts minden tagja ugyanazon az oldalon ll. Tudom, hogy nmikpp unalmasan hangzik, de mkdik.
Legyen olyan trelmes, mint... valami igazn trelmes.
Ez nem gyors javts. Nagyon egyszer, ha mr rrzett, de id kell hozz. Minden kutyakikpzssel kapcsolatos tvmsor gy mutatja be a viselkedsmdostst, mintha valami drmai s szexi dolog lenne, ami angyalt farag a bns kutybl 45 perc alatt, szpen csomagolva. De a valsgban a lass s biztos nyer a viselkedsmdostsi versenyben.
Tudom, az, hogy „legyen trelmes” valami olyasmi, amit knnyebb mondani, mint csinlni. Ez az, amit magam rszrl a legnagyobb kihvsnak tartok a kutyakikpzsben. Flretettem egy pr kpzsi tervet, mert nem vagyok elg trelmes, de dolgozom rajta.
Nem tudom elgg hangslyozni: MINDIG ELSTSE MEG AZ J VISELKEDST, MINTHA AZ LETE MLNA RAJTA.
Sok ember nem igazn hallja meg ezt a rszt. Taln sokkal tolakodbbnak kell lennem. Kpzelje el, hogy ott llok n mellett bikaszarvakkal s azt kiablom a flbe: MINDIG ERSTSE MEG A VISELKEDST.
Azt tantjuk Pongnak, hogy az j viselkeds sokkal jobban megri, mint az j, gyhogy nem fukarkodhat a jutalom rsszel. Az emberek nagyon jl jutalmazzk a kutykat az els pr alkalommal a kpzs sorn, aztn gy gondoljk, a kutya mr tudja, amit kell, ksz vannak. Nem, nem, nem! Emlkszik, mit mondtam fentebb arrl, hogy legyen trelmes s kvetkezetes? Az vonatkozik a megerstsre.
Azt szeretn, hogy a kutya megtanuljon a homokozjban sni a virggysok helyett? Gyzdjn meg rla, hogy a homokoz mindig fel van tltve jutalmakkal, jtkokkal.
Azt akarja, hogy a kutya ne ugrljon fel Nagyira? Gyzdjn meg rla, hogy Nagyi csak akkor figyel r, amikor l.
Azt szeretn, hogy a kutya inkbb jtsszon nnel a macska terrorizlsa helyett? Bizonyosodjon meg rla, hogy a jtk a VILG LEGJOBB JTKA.
ltalban vve, ha gy gondolja, elgszer erstette meg, mg jobban meg kell erstenie.
—————-
U.i.: Mindig jutalmazzon
|