AIREDALE TERRIER SZERELMESEI (SYRIUS Airedale Terrier Kennel)

SYRIUS Airedale  Terrier Kennel

HROMSZOROS ARANYKOSZORS MESTERTENYSZET

* * *  AZ AIREDALE TERRIER SZERELMESEI  * * *

 

KAPCSOLAT

SYRIUS Airedale Terrier Kennel

tulajdonos:    

Delbel Mrta 

telefonszm:  

+3630 / 962-3558

e-mail:            

syriuslaybel@gmail.com

weboldal:      

gportal.hu/airedaleterrier

Facebook:  

Delbel Mrta

 

 
MEN
 
Welsh Terrier (Megsznt!)
 
Dokumentumok
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
HASZNOS TUDNIVALK
HASZNOS TUDNIVALK : Behvs (J)

Behvs (J)

  2019.06.12. 12:28


Behvs

 

 

A behvs az egyik s egyben a legfontosabb veznysz, amit a kutynknak meg kell tanulnia. Ezzel ltalban mindenki tisztban van, de sajnos azzal mr kevesebben, hogy ezt bizony meg is kell tantani neki! Klykkortl kezdve nagyon sok idt s energit kell rsznni, hogy minden helyzetben biztosan behvhat kedvencet kapjunk s nem elg csak akkor foglalkozni vele, ha mr problmnk addik vele.

 

Mirt is jnne vissza hozzm a kutym?

Klykkorban a behvs alapja a falkhoz val igen erteljes ragaszkods, ksbb azonban a falkavezr tekintlye, hiszen az engedelmessg egyben a falka tllst is jelenti.

 

A klyk ragaszkodsa a falkhoz veleszletett sztn, ami egyben nagyszer lehetsget is teremt a behvs alapjainak lerakshoz. Nagyon fontos, hogy ezt az idszakot jl s tudatosan hasznljuk ki!

 

Kezdjk taln a legidelisabb esettel, ha ppen most hoztuk el a 8-10 hetes kiskutynkat a tenyszttl vagy a menhelyrl. A behvst mr rgtn az els naptl gyakorolhatjuk elszr csak otthon, aztn amikor minden oltst megkapta, akkor mr stn is.

 

Nhny alapszably klyk kutynl:

  • Ritkn hvjuk s csak akkor, ha biztosan tudjuk, hogy vissza fog jnni!
  • Mindig ugyanazt a veznyszt hasznljuk s lehetleg csak egyszer mondjuk!
  • Mindig jutalmazzuk meg, ha visszajtt!
  • Sohase kapjuk el!

 

A klyk kutya 2-4 hnapos korig terjed idszaka egy igen fontos idszak, amikor is egsz letre kihat tapasztalatot szerez, legyen sz akr pozitv vagy negatv dologrl. Nagyon fontos, hogy ebben az idszakban csak pozitv lmnye legyen a behvsrl. Klyk kutynl sosem alkalmazunk knyszert, mert csak a tanulsi kedv rovsra megy, ppen ezrt a behvst sohase alkalmazzuk bntetskppen (pl. ha valamit sszeevett az utcn)!

Ebben a korai idszakban, minden egyes nem sikerlt behvs, egy kisebb fajta „katasztrfa”, ugyanis a klykbe az vsdik be, hogy eldntheti, hogy visszamegy-e vagy sem. Ezt a lehetsget nem szabad megadni neki! Termszetesen tisztban vagyok vele, hogy nem sikerlhet minden behvs, de a fentiekbl kiindulva trekedjnk arra, hogy csak akkor hvjuk, ha biztosak vagyunk benne, hogy vissza fog jnni, fleg ebben a korai, nagyon fontos letszakaszban!

 

A behvsra mindig ugyanazt a veznyszt hasznljuk, arra az esetre pedig, ha csak azt szeretnnk, hogy a kutynk a kzelnkbe legyen, vlasszunk egy msikat. Pldul, a behvsra a „hozzm”, a kzelbe jvshez pedig a „gyere”.

 

Nagyszer lehetsget knl a gyakorlsra az etets, amit akr els naptl kezdve gyakorolhatunk. Prbljuk az telt gy elkszteni vagy akr elre sszekszteni, hogy a klyk ne lssa! Etetsnl pedig hvjuk a kiskutyt. A szmra oly fontos evsnl nem is lehetne nagyobb pozitv megersts. Ezt varilhatjuk tbbflekppen, hogy mindig ms szobban adunk enni neki s oda hvjuk vagy krhetjk az egyik csaldtag segtsgt, hogy terelje el a kiskutya figyelmt, amg elmegynk egy msik szobba/kert rszbe, majd onnan hvjuk. Fontos, hogy a veznyszt mindig csak egyszer mondjuk s vrjuk meg, amg a kiskutya megtall minket (esetleg, ha teljesen rossz irnyba indul, segthetnk neki mg egyszer). Ha megtanulja, hogy mindig tbbszr hvjuk, akkor egyre ksbb, a legvgn mr a huszadikra sem fog visszajnni.

 

Nagyon fontos, hogy egy nap inkbb tbbszr (3-4), de csak 1-2 alkalommal ismteljk meg a behvst s a vgn mindig jutalmazzuk meg jutalomfalattal vagy nagy jtkkal, dgnyzssel. Sokan beleesnek abba a hibba, hogy nagyon lvezik, hogy hozzjuk szalad a kiskutya s ezrt rengetegszer elismteltetik vele, amg meg nem unja, ezzel pedig ppen az ellenkezjt rik, amit szeretnnek.

 

Szintn j gyakorlsi lehetsg mind stn, mind otthon, ha megkrjk egyik ismersnket, hogy fogja meg a kiskutyt. Mutassuk meg neki, hogy a keznkben jutalom falat vagy valamilyen jtk van, fussunk el 10-15 lpst, majd hvjuk. A segt a hvsra pedig elengedi a kutyt. Ugyanezt el lehet jtszani bjcska formjban, ahol a kiskutynak mg ezen fell meg is kell keresnie a gazdjt. jabb lehetsg, ha a jutalomfalatot magunk eltt tartva, htrlva futunk s hvjuk a kiskutyt, ezzel rgzl benne, hogy a hvs kzben mozgsban kell lenni.

Itt se essnk tlzsokban, bven elg, ha a gyakorlatot egyszer, legfeljebb ktszer elismteljk.

 

Ne hvjuk a kiskutyt, ha tudjuk, hogy gysem fog visszajnni, mert csak magunkat jratjuk le s a vgn a behvs parancsszt valami morajl httrzajnak fogja felfogni, ami nem is neki szl! Ilyen eset pldul, ha ms kutykkal jtszik, valami nagyon rdekes szagot fogott, vagy ppen a dolgt vgzi. Az els kt esetben fogjuk meg a nyakrvnl vagy a hmnl s egyszeren vegyk ki a jtkbl.

 

Mint minden gyakorlatnl itt is nagyon fontos a fokozatossg. A ksbbiek sorn (5-7 hnapos), ha mr a kiskutya szmra automatikus, hogy ha hvjk, visszajn, megprblhatjuk a jtkbl kihvni, de elszr akkor, amikor ltjuk, hogy kicsit kiesett a jtkbl, a gazdt keresi a szemvel, a jtk heve kicsit albbhagyott.

 

Egyelre azonban trjnk vissza a 2-4 hnapos kiskutynkhoz. Miutn az sszes oltst megkapta, lehetsgnk nylik r, hogy stn is gyakoroljuk a behvst. A fenti gyakorlatokon kvl fontos s ehhez kapcsoldik, hogy a klyk megtanulja, neki kell figyelnie a gazdt, mert ha nem, akkor elvesztheti. Elg nagy baj, ha a fordtottja trtnik, s az rgzl, hogy a gazda gyis mindig figyel r s kveti, mert egy olyan kutyt sokkal nehezebb visszahvni, aki mg a gazdjra sem figyel.

Ez az idszak egyben a szocializci egyik legfontosabb llomsa, ilyenkor rdemes a klykkutyval minl tbb idegen helyre elmenni. A kettt nagyon jl ssze lehet ktni, ha olyan helyre megynk, ahol el is tudjuk engedni. Sajnos nagyon sokan nem merik levenni a przrl a kiskutyjukat, mert fltik, hogy elszalad, de bzzunk magunkban s kutynkban! A klyknek ebben a korban mindennl ersebb a falkhoz tartozs sztne, a legtbb esetben ilyenkor a lbunk mellett toporog s figyeli minden mozdulatunkat, nehogy elvesztsk. Ha ezt a fontos mozzanatot kihagyjuk a nevelsbl, ksbb igen komoly problmink lehetnek a behvssal!

Teht az j krnyezetben engedjk el a kiskutyt s induljunk el felderteni a terepet (ne mindig az ton), ne foglalkozzunk a klykkel, ne hvjuk, ne szljunk hozz, automatikusan kvetni fog minket. A felfedezs alatt csak a szemnk sarkbl figyeljk. Ha kicsit lemarad, ne forduljunk htra, ne szltsuk, menjnk tovbb. A klyknek a dolga, hogy az egyik szemvel mindig a gazdt figyelje, hogy az rdekes szag utn ismt hozznk tudjon csatlakozni. Ha nagyon eltvolodtunk mr s mg mindig nem jn, esetleg csinlhatunk gy, mintha pl. a cipnket kne bektni vagy orrot fjnnk, ezzel adva neki kis idt. A figyelsre val knyszert tovbb fokozhatjuk, ha ilyen esetekben (ha a klyk valamiben nagyon elmerlt, mr messze eltvolodtunk tle s nem jn), szrevtlen elbjunk, gy, hogy a kutya ne lsson minket, de mi azrt tudjuk figyelni a reakciit. Sz nlkl vrjuk meg, amg a klyk elkezd minket keresni, idegesen jobbra-balra nz. Ekkor egyszer hvjuk, majd vrjuk meg, amg megtall minket. Ha teljesen ms irnyba indul, akkor segtsnk neki mg egyszer.

Forgalmasabb helyen (pl. utakkal szeglyezett zld terleten) is gyakorolhatjuk ezt egy flexi prz segtsgvel, amely szabadabb mozgst engedlyez a klyknek, de mgis biztonsgot nyjt s gy ilyen krnyezetben is megtanulja a gazdra figyelst. Fontos azonban, hogy emellett  szabadon engedve is gyakoroljunk.

 

Egy kiskutya a behvs sorn vagy odamegy a gazdjhoz vagy nem. Sohase vetdjnk utna, kapjuk el, ahol rjk, ha mgis el akar szaladni mellettnk, ilyenkor ellenkez irnyba eltvolodva prbljuk meg jra hvni! Az elkapstl nagyon sok klyk megijed, vagy kellemetlen rzs marad meg benne s legkzelebb inkbb tvolabb marad tlnk. Egyes klykk pedig nagyszer jtknak vlik, hogy a gazda utnuk rohangl s prblja elkapni. Ezt az lmnyt inkbb hagyjuk meg a jtk idejre. Ha ppen rjn az 5 perc, akkor se menjnk bele a jtkba, hanem vagy nyugodtan, tudomst sem vve rla, vrjuk meg, amg lehiggad vagy egyszeren induljunk el s hagyjuk ott. Ebben az esetben kifejezetten fontos, hogy ne vesztsk el a trelmnket s ha fl ra kergetzs utn, de vgl visszajn a klyk, akkor is dicsrjk meg, hiszen nem rti, hogy azrt kapta, mert eltte rossz volt, hanem csak azt rzkeli, hogy vgre visszajtt s akkor is jl kikapott. Kvetkez alkalommal ezutn bolond lesz visszamenni.

 

Ha a klyk nem jn vissza, akkor mindig ellenkez irnyba tvolodjunk, fussunk el tle, sohasem fel, mert a klyk ilyenkor csak megerstst kap, hogy jaj, de j, jn a gazda is ebbe az irnyba, akkor uccu neki! Mg ha tvolodni lt minket, akkor elbizonytalanodik s visszafordul. Amikor ltjuk, hogy ismt felnk jn, hvjuk jra kedvesen. Csalogat lehet, ha eltvolods kzben megzrgetjk a kajs zacskt. Esetleg tovbb fokozhatjuk a dolgot, hogyha eltvolodskor mr nem hvjuk, hozznk rkezve nem vesznk rla tudomst s a zrg jutalomfalatos zacskval, mindig elfordulunk a kutytl 1-2 percen keresztl, ezzel nvelve benne a vgyat, hogy vgre odamehessen a gazdhoz.

 

Figyeljnk r, hogy ne mindig csak akkor hvjuk, ha przra akarjuk venni. Gyakoroljuk, azt is, hogy behvs utn kicsit tartsuk mg a kzelnkben a klykt nhny jabb jutalomfalattal, jtkkal vagy fogcskval, hogy ne alakuljon ki benne, hogy elveszi a megszokott jutalomfalatot, aztn mris rohan el. Mr ilyen korban rdemes bevezetni egy veznyszt, amit akkor hasznlunk, amikor a kiskutyt elengedjk a przrl s elmehet szaglszni. A prz lecsatolsa utn jutalomfalattal prbljuk mg nhny msodpercig mellettnk tartani, majd adjuk ki a veznyszt (pl. „mehetsz”), kld kzmozdulat ksretben. Ezzel is nveljk a kontrolllhatsgt.

 

Klyk kutynk az 5-7 hnapos kort elrve egyre inkbb nllbb, magabiztosabb vlik, amikor is bizony a gazdnak is nagyobb tallkonysgra van szksge. Azonban ha az alapokat jl leraktuk, akkor a klyk szmra szinte automatikuss vlik, hogy hvsra visszaszaladjon, ezt prbljuk megtartani. Ebben a korban a klyk behvhatsg egyre inkbb tekintlyalapv vlik, teht ne feledkezznk meg a helyes rangsor megtartsrl sem!

A behvs alapelvei itt is ugyanazok, azzal a klnbsggel, hogy ritkn hvjuk, de akkor viszont kveteljk meg, hogy visszajjjn!

 

A parancsszt szintn lehetleg egyszer adjuk ki, ha nem jn, akkor mindenkppen cselekednnk kell:

  • ellenkez irnyba elindulunk, elfutunk
  • elbjunk
  • felemeljk a hangunkat
  • odamegynk, megfogjuk, majd htrlva futva, magunk eltt tartva a jutalomfalatot hvjuk.

 

Sok klyknek ekkorra esik a kamaszkor is (6-10 hnapos), amikor mr prblgatjk hatraikat, hogy meddig mehetnek el s sok eddig szfogad klyknl is kialakul a szelektv halls.

 

Nagyon sok gazdnak ekkor szokott elfogyni a trelme s kitartsa. Hny s hny olyan gazdval lehet tallkozni a stltatkban, akik „ltszatra” hvjk a kutyjukat, de mr mi is halljuk, hogy nem gondoljk komolyan, de azrt szeretnk mindenkivel rzkeltetni, hogy k prblkoznak. Ne szgyelljnk msok eltt sem fellpni kutynk engedetlensge ellen! Lehet, hogy kirhgnek, hogy elszaladunk a msik irnyba, elbjunk, vagy bolond mdjra kiablunk, na de kit rdekel? Mi lnk egytt a kutynkkal, neknk szmt, hogy engedelmes legyen. Egy-kt ilyen „ltszat hvs”, mert ciki, tnkre teheti az eddigi munknkat, holott csak nhnyszor kellene bevetni magunkat s nem lenne tbb problma. Szerintem megri!

 

A behvsnl azt is fontos tudni, hogy a kutya pontosan rzi a hanghordozsunkon, hogy mennyire vagyunk magunkban biztosak. Ha bizonytalanok vagyunk, akkor is inkbb ellenszegl, mg ha magabiztosak, akkor inkbb vissza fog jnni. Biztos mindenkinek volt mr olyan esete, hogy a kutyjra nagyon mrges volt s gy hvta vissza, hogy „ha nem jssz vissza, megnzheted magad”. Csodk csodjra, ilyenkor mindig vissza tudnak menni.

kutyk a szavakat nem, de a hangslyt nagyon jl rzkelik. Ebben a korban mr a hangsllyal is tudunk jtszani: elszr kedvesen hvjuk, ha nem jn, akkor emeljk meg a hangunkat s ha ilyenkor megtorpan, felnk nz (gondolkozik, hogy rdemes-e visszamennie), akkor ismt vltsunk kedves hangnemre.

 

Kitart szelektv halls esetn hasznos lehet egy nagyon knny 5-10 m-es „hossz” prz, amit a kutya szinte nem is rez, csak maga utn hz. Egyrszrl meghosszabbtottuk a „keznket”, msrszrl a gazdnak is ad egy megnyugvst, hogy biztos vissza tudja hvni a kutyjt. A hossz prz viszont nem arra val, hogy, mint egy vontatktlen behzzuk a kutyt! Ha els hvsra nem jn, akkor rntsuk meg (ne hzzuk!) figyelmeztetleg, majd laztsuk ismt meg, ezzel lehetsget adva szmra a veznysz teljestsre. Ha visszajtt nagyon dicsrjk meg, ha nem, ismt rntsunk rajta. Hossz prz lehet szksges, ha most mr kamasz/fiatal kutynk ms kutyk jelenltben egyltaln nem hajland visszajnni.

 

Egy msik mdszer lehet a gazda keznek a meghosszabbtsra egy kulcscsom vagy kisebb konzervdobozba rakott kvek, a lnyeg, hogy hangja s slya legyen, hogy messzebbre is el tudjuk dobni. Ez a mdszer klykknl nem hasznlhat!! Ha a fiatal vagy felntt kutynk hvsra nem akar visszajnni, akkor prbljuk meg a kulcscsomt kzvetlenl mell (!) dobni. Amikor erre sszerezdl, hvjuk ismt, akr kzben eltvolodva. Ha visszajn, nagyon dicsrjk meg.

 

Gazdval j kapcsolatban lv kutynl, ahol nincsenek rangsorbeli problmk, tovbbi lehetsg, ha megfordtjuk a dolgot s a hvsra nem engedelmesked kutyt egyszeren elzavarjuk, elkergetjk (forgalmas terleten ne ezzel prblkozzunk!), ezzel kizrva a falkbl. A gazda figyeljen r, hogy egyrtelm s hatrozott legyen a szndka! A kutyk ltalban nagyon gyorsan veszik a lapot s sunnyogva figyelik a gazdjukat s alig vrjk, hogy kis id elteltvel az ismtelt hvsra odamehessenek. Dominnsabb, amgy is rangsorbeli problmkkal kzd kutya-gazda prosnl ezzel szemben elfordulhat, hogy a kutya gy dnt, hogy akkor „teszek rd” s tvolabb elfoglalja magt mssal.

 

Kutynk most mr 1-2 ves kort elrve, lehiggadva felntt vlt s remlhetleg hossz s fradtsgos munknk gymlcse berik s egy biztonsggal visszahvhat kutyt kaptunk.

 

s mit csinljak, ha felntt kutym nem jn vissza?

 

Felntt korban a behvs alappillre a falkavezri tekintly, hiszen a neki val engedelmessg egyben a tlls zloga is a falknak. Abban az esetben, ha kutynk abszolt behvhatatlan, mondhatni „rnk se bagzik”, akkor szinte biztos, hogy rangsorbeli problmk vannak a httrben, mg ha a gazda ezt nem is ltja!

 

Ilyenkor az els dolgunk a helyes rangsor fellltsa! Mivel ebben az anyagban elssorban a behvsrl szerettem volna rni, ezrt csak vzlatokban trnk ki erre.

 

Falkavezr szerep tvtele:

  • sajt szfra kialaktsa,
  • kzs akcik vezetsnek tvtele,
  • gesztus evs.

 

A falkavezri tekintlynk visszaszerzsvel prhuzamosan a behvst is teljesen j alapokrl kell indtanunk, akr j veznysz bevezetsvel s nem utols sorban egy teljesen j hozzllssal, hatrozott s kvetkezetes nevelssel.

 

Az alapok majdhogynem a fent lertakkal megegyezek.

  • Elszr otthon, nyugodt krnyezetben gyakoroljunk
  • Prbljunk minl tbb idegen helyre menni, ahol a kutynk jobban rnk van utalva, ezltal gyakorolhatjuk a gazdra figyelst s ltalban a behvs is biztosabban megy.
  • Itt is igaz, hogy mindig jutalmazzunk, ha visszajn, hiszen a kutya mindig „itt s most” l!
  • Fegyelmez mdszerknt hasznlhatunk hossz przt, kulcscsomt a fent lertak szerint, illetve elkergetst.

 

Sok kerti kutya esetben tallkozni olyannal, amikor a gazda elszr csak 1-2 vesen viszi ki stlni a kutyjt. Ilyenkor a behvst ugyangy meg kell neki tantani, mint egy klyk kutynak, termszetesen ekkor azonban mr sokkal nehezebb dolgunk lesz, tbb knyszert (pl. hossz przt) kell alkalmaznunk.

 

Vgl sszefoglalva a behvs tantshoz nem kell ms, mint sok trelem, kvetkezetessg, lelemnyessg s nyugodtsg! Nem knny, de nem is lehetetlen feladat, amelynek vgeredmnye egy kellemes trs, akit mindenhov magunkkal vihetnk! Azt hiszem, ezrt megri!

 

(szerz: Szita Boglrka, Behvs)

 

 
Ltogatk
Induls: 2004-10-08
 

✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal