A kutya ideje
2018.03.19. 16:08
Itt az id:
amire egy kutynak a legnagyobb szksge van!
(Megjelent: 2018. mrcius 19. - unDOGmatik)
A gazda elmegy a kikpzhz… ez akr egy vicc kezdete is lehetne, de ki kell brndtsak mindenkit, csak egy szoksos kutys sztori lesz. Szval, a gazda elmegy a kikpzhz, hogy a kutyjnak segtsg kell. A kutya ldzi az autkat, eszben sincs otthon maradni, mg a kilomterekkel arrbb lev tanyn is szoktk ltni. A gazda azt akarja, hogy a kutya tanuljon. A gyerek szereti a kutyt, szval a kutynak nem eshet baja, s ahhoz, hogy ne essen baja, tanulnia kell. A kutynak meg kell tanulnia, hogy nem szabad kimenni a kapun. Sok kutya nem kborol, szval ennek a kutynak is meg kell tanulnia, hogy lehet olyan kutya, mint azok, akik nem szknek.
A kutyk elg vltozatosak, s nem csak a klnbz fajtkrl van sz, – br elg vicces, hogyha belegondolunk, hogy a yorkie-k s a masztiffok ugyanannak a fajnak az egyedei – hanem a szemlyisgkrl is. Vannak, akik energikusak, vannak, akik knyelmesek. Vannak, simulkonyak s vannak, akik szeretnek nha egyedl lenni. Nhnyan szinte zsenik s, ht… nhnyan nem. Aztn vannak, akik otthon maradnak s vannak, akik nem, de a legtbb kutya kihasznlja a lehetsget egy kis felfedezsre, ha lehetsge van r.
Az lenne a legegyszerbb, ha meg tudnnk krdezni ezeket az otthonl kutykat, hogy mirt nem kborolnak. Mondd, mirt maradsz otthon? Mi a titok? A kutyk viszont nem tudnak beszlni, mi meg nem vagyunk gondolatolvask, gy csak tallgatni vagyunk kpesek. Ha az ember 10 percet eltlt egy knyvesbolt azon rszn, ahol a kutykkal foglalkoz knyvek vannak, annyi tallgatst olvashat, ami egsz letre elg lesz. Szerencsre a kutyk esetben nem kell tudnunk a mirtet, csak dolgoznunk kell a problmn.
A szomszd kutyja bezzeg otthon marad, mondja a gazda. Az rdekes krds az, hogy vajon a szomszd tantotta erre a kutyjt? Lehet, hogy igen, de nagy a valsznsge, hogy a kutya az, aki nem akar otthonrl elmenni. Biztonsgosabb gy? Ht persze, hogy az. Nem tl bonyolult a kplet: a kutya nem szkik, nem kerl az utak kzelbe, nem kerl a vadsz puskja el, gy sokkal kisebb a valsznsge, hogy baleset ri. Tkletesen nem lesz soha biztonsgban, mert a legotthonlsebb kutyt is elcsbthatja egy nyl, vagy egy macska, neadjisten egy msik kutya.
Mindenesetre a forgatknyv moralizlsra csbt. „A kutynak otthon kell lennie, mert gy helyes.” Amikor kedvencnk olyan dolgot csinl, amit mi egyltaln nem rtkelnk, vagy nem tesz meg valamit, amit szerintnk meg kne, szinte srtsnek vesszk. De a kutyk nem osztjk a mi erklcsi nzeteinket, s sokszor ez a fajta elvrs vezet a bntalmazshoz. Mirt? Mert a kutymnak otthon kne maradnia. Most trnerek ezrei sikoltanak fel a vilgon, hogy mirt? Mirt kne? Van otthon valami j? Van valami ok arra, hogy a kutya ne az orrt kvesse s ne induljon el egy rka, nyl, fcn nyomn? Nem tkletes a hasonlat, de mondjuk, hogy a kutya nagyjbl olyan, mint egy kisbaba. „A babnak nem szabad kinylni a jrkbl s a szjba venni a fldn lev, koszos nyalkt.” Ht, ok… de senki sem vrja el egy kisbabtl, hogy ezt megrti, egyetrten blint, s ettl kezdve tvol tartja tkletes kisbabakezeit a koszos nyalktl. A baba megltja a nyalkt, a pillanat tredke alatt megszletik a fejben a gondolat, hogy neki az kell, s mr a szjba is kerlt. Mire akarok ezzel kilyukadni? Hogy irrelis elvrsok helyett rdemes inkbb gyorsan felkapni az dessget a fldrl, vagy valamivel elterelni a baba figyelmt. Termszetesen a kutyk nem kisbabk, de akrhogy is nzzk, nem is felntt emberek. (Mi trtnik? A baba kinyl, megszerzi a nyalkt, s a viselkeds meg is erstdtt: igencsak rdemes dolgokat felszedegetni a fldrl, mert elg finomak. Pont ugyangy van ez a kutykkal is, ha a viselkeds megerstst nyer, akkor a kutya szvesen megteszi jra s jra, attl fggetlenl, hogy az emberek szerint kne, vagy nem kne. Egyszeren csak kutyaknt viselkedik).
Ha a kutyt olyan dologrl akarjuk leszoktatni, amit termszetnl fogva nagyon szeret, vagy olyasmirl, ami hossz idn keresztl megerstst nyert, akkor kemny fba vgjuk a fejsznket. Elszr is, sokkal kzelebb kerlnk a megoldshoz, ha nem leszoktatni akarjuk, hanem tszoktatni. A kutya hz a przon? Megtantjuk helyette laza przon kzlekedni. A kutya felugrl? Megtantjuk helyette szpen lni. Sokkal jobb helyzetbl indulunk, ha nem csak simn tiltani akarunk valamit, hanem adunk alternatvt.
De trjnk vissza a csavarg kutyra. A kutya szeret termszetnl fogva csavarogni? Szinte teljesen biztos. rdekes s lvezetes szokott lenni a csavargs? Szinte teljesen biztos. A talajon egy zcsald minden tagjnak lbnyomt lehet rezni… ennyi elg is. Szval adott a kutya, aki olyasmit csinl, amit a termszetbl addan nagyon szeret csinlni, s ami mindig megerstst nyert. Elg bonyolultnak hangzik errl leszoktatni.
Itt a „tantsunk valami mst” is elg hasznlhatatlannak tnik. A csavargs legtbbszr akkor kvetkezik be, ha a gazda nincs otthon, vagy nem figyel. Lehet tantani a kutyt arra, hogy maradjon otthon a csavargs helyett, de a kutya csak addig fogja ezt megtenni, mg megerstst kap (Ha most az jutott eszedbe, hogy de, ht nem csak addig kne, akkor olvass vissza pr bekezdssel. A nyalka. Meg a gyerek). A legtbb kutya otthon marad, ha a gazda otthon van, aztn ha kiteszi a lbt, akkor nekivg a nagyvilgnak.
Sok esetben vezet a szituci bntetshez, mgpedig ktflekppen. A kedvesebb md, hogy a gazda elvesz valami, a kutya szmra j dolgot rvid idre. A fjdalmas md a kiabls, fizikai bntalmazs, klnfle elektromos nyakrvek alkalmazsa, stb. Mirt a gond ezzel? Mg ha el is kapjuk a kutyt a szks pillanatban, megint csak annyit fog megtanulni, hogy ha a gazda otthon van, akkor maradni kell, ha elment, akkor pedig mehet a menet. s ez nem azrt van, mert a kutyk erklcsi fertben lnek, vagy vrig akarnak minket srteni. Egyszeren megtanuljk, mikor mkdik a szks, s mikor nem. (Ha most az jutott eszedbe, hogy de, ht nem csak addig kne, akkor olvass vissza pr bekezdssel. A nyalka. Meg a gyerek).
Ilyenkor kerlnek el az affle eszkzk, mint az elektromos nyakrv, elektromos kerts. Az ilyen fajta bntets megvltoztatja a kutya viselkedst, mert a kutyk, ahogyan az llatok ltalban, elkerlik a flelmetes s fjdalmas dolgokat. Mgis mi a problma velk? Hogy mindig van mellkhatsuk. Nem nehz kitallni, hogy ha rendszeresen ijesztgetnk egy kutyt, vagy fjdalmat okozunk neki, flni fog. s, a kutyk, ahogyan az llatok ltalban, nhny viselkedst vesznek el a repertorbl, ha megijednek: lefagynak, elmeneklnek, vagy tmadnak.
Szval lehet, hogy csak attl fl majd, hogy kimenjen az udvarrl, de lehet elkezd flni a gazdtl is. Vagy a gazda gyerekeitl. Flelem nlkl lni alapvet llatjlti krds. Senki nem akar egsz letben rettegni. Plusz, egy kikpz szve egybl elkezd ssze-vissza verni, ha azt hallja, hogy a kutyt, aki folyton gyerekek kzelben van, rendszeresen bntetnek. Nem vletlenl, mert az agresszi egyik kivlt oka a flelem.
Most jn az a tma, hogy a kutyknak ez nem fj. Nos, ha tnyleg nem fjna, akkor nem mkdne. A bntets lnyege, hogy a fjdalom, azaz a bntets hatsra a viselkeds abbamarad. Mkdik? Igen. Fj? Igen. Szval, ha nem fj, akkor a kutya bizony nem fog a kertsen bell maradni. Sokszor hallani, hogy „csak egy kis csps”. Ha minden egyes alkalommal „megcspik” a nyakamat, amikor egy szelet pizzrt nylok, simn tovbb fogok enni. Ha meg akarod vltoztatni a viselkedsem, ennyi bizony nem lesz elg. Ha azt akarom, hogy a kutya ne tegyen meg valamit, amit termszetnl fogva szeret, s amirl rendszeresen be is bizonyosodott szmra, hogy j dolog, egy csps nem lesz elg. Ahhoz fjdalom kell. s, ha ezekre a fjdalommal teli vizekre eveznk, akkor azonnal szembe is talljuk magunkat a mr emltett mellkhatsokkal.
Szval, a jlti krds s az agresszi problma miatt nem javasoljk a modern trnerek a bntetst. De akkor mit tehetnk ezzel a bartsgos-szomszdltogat-autldz-csavargval?
A csavarg kutyt alapesetben visszatartja egy j kerts, ami csodlatos tallmny a kutysok szmra. Persze, kzel sem biztos, hogy ha megvan a kerts, egybl htra lehet dlni. A kutya, akinek lehetsge van naponta rkat futni a termszetben, kielgti a feladatok s a krnyezetgazdagts irnti ignyt is. Ha bezrjuk mindenfle kompenzci nlkl, unatkozni fog s biztos, hogy rosszul rzi majd magt, szval kell lennie valami ms megoldsnak…
Mi lehet a megolds a gazda szmra, aki elment a kikpzhz? Meg kell adni a kutynak azt az egy dolgot, amit a legtbb kutya a legjobban szeretne.
Idt.
Ha a kutynak nincs lehetsge kborolni, helyette szksge van feladatokra s krnyezetgazdagtsra. A feladat s a krnyezetgazdagts a kutya letnek a sava borsa. Ezek azok a dolgok, amikre a kutynak szksge van, hogy boldog, egszsges, s aktv tagja legyen a csaldnak. Hogyan lehet megoldani, hogy a kutya biztonsgban „csavarogjon”? El kell vinni stlni.
Szval a kutynak szksge van idre, amikor a kanapn pihen, idre, amikor stl, idre, amikor kajval tlttt jtkokkal jtszik, s id kell a jtk megtltshez is. Idre van szksg a labdzshoz, a kutykkal val tallkozshoz, az engedelmes feladatokhoz, egy dolog van, ami mindenhez biztosan kell: id, id, id. A kutya nem plssllat. A kutya nem macska (habr a macskk is igen sokat profitlnak a krnyezetgazdagtsbl s abbl, ha tantjk ket). Az id a legrtkesebb dolog, amit adni tudunk hn szeretett ngylb trsainknak.
Az a kp, hogy egy kutya boldogan szaladgl egyedl az udvaron, s nem ignyel egyb trdst, csak a napi adag tpot, de amgy csodlatos, aktv tagja a csaldnak, amikor nagy ritkn arra van szksg, egy brnd. Csak a mesben ltezik, mint az egyszarv. s a gazdnak, aki elment a kikpzhz, biztos, hogy kutyja van, nem egyszarvja. Remljk, hogy sok gazdt sikerl meggyzni a tagadhatatlan igazsgrl: egy kutyra id kell. A rjuk fordtott idt viszont tbbszrsen fizetik vissza, ezt meggrhetem. Boldogok vagyunk, mert velnk vannak, jobb az egszsgnk, mert sokat stlunk velk, szeretnek minket, nevetnk rajtuk, s srhatunk a vllukon (mg ha szrs is). Taln, csak taln tmegy az zenet: egy kis id igazn alacsony r azrt a rengeteg j dologrt, amit a kutyk adnak neknk.
(Forrs: http://dog.international/its-about-time-what-dogs-really-need/)
|