AIREDALE TERRIER SZERELMESEI (SYRIUS Airedale Terrier Kennel)

SYRIUS Airedale  Terrier Kennel

HROMSZOROS ARANYKOSZORS MESTERTENYSZET

* * *  AZ AIREDALE TERRIER SZERELMESEI  * * *

 

KAPCSOLAT

SYRIUS Airedale Terrier Kennel

tulajdonos:    

Delbel Mrta 

telefonszm:  

+3630 / 962-3558

e-mail:            

syriuslaybel@gmail.com

weboldal:      

gportal.hu/airedaleterrier

Facebook:  

Delbel Mrta

 

 
MEN
 
Welsh Terrier (Megsznt!)
 
Dokumentumok
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
HASZNOS TUDNIVALK
HASZNOS TUDNIVALK : Airedale nevelse

Airedale nevelse

  2018.03.09. 11:19


 

A fiatal Airedale terrier tantsa

 

 

Bevezets

 

Az Airedale terrier hasznlati kutya. Aki teht Airedale terriert vsrol, annak rendszerint valamilyen clja van a kutyval, valamire hasznlni kvnja (szemlyvdelem, rzs, vadszat stb.). Elfordulhat termszetesen az is, hogy valaki kedvtelsbl kvnja tartani. Mg az ilyen kutyatartknak is szksgk van azonban arra, hogy kedvenck legalbb a „trsadalmi egyttls” alapvet szablyait elsajttsa, ne okozzon tbb bosszsgot, mint rmet gazdjnak. A kutya szempontjbl is jobb, ha megtantjuk viselkedni, mert az ilyen kutyt tbbszr vihetjk magunkkal, gyakrabban lehet velnk s ez szmra a lehet legnagyobb rm.

 

 

Az Airedale Terrier egy agilis, nagytermet terrier, akinek az rtelmessge s gyors felfogsa, energikussga megkvnja, hogy klns figyelmet fordtsunk az alapos szocializcijra, valamint a megfelel egyttlsi szablyok betartsra. Ehhez a legpraktikusabb megolds, hogy a kutyt a mindennapos otthoni gyakorls mellett kutyaiskolba irassuk, ahol mindezeket szakrt segtsgvel elsajtthatja. gynevezett engedelmes vizsgt (Begleithundprfung, azaz BH) legkorbban 14 hnapos korban tehet a kutya. Teht ha a szocializcijt sikerl megalapoznunk a kutyaoviban, akkor 7-8 hnapos korban elkezdhetjk a kutyaiskolban a BH vizsga anyagt megtanulni. Mire a kutya elri a 14 hnapos, vizsghoz szksges korhatrt, a kutya kszen ll a vizsgra.

A BH vizsgaszablyzat elrja, hogy a przon vezetett kutya szorosan gazdja bal lba mellett haladjon gy, hogy a prz lazn lgjon; a kutya ne maradozzon le, ne hzzon, mg akkor sem, ha menet kzben fordulatokat tesznk. A przon vezets alatt kzmbsen kell viselkednie a mellette elhalad emberekkel, jrmvekkel, szokatlan zajokkal s llatokkal szemben. Ha a vezet megll, a kutynak gazdja bal lba mell kell lnie, s ha ilyenkor valakivel kezet fogunk, a kutynak nem szabad az idegenre ugrlnia, esetleg t megtmadnia. A jl nevelt Airedale terriernek legalbb nhny percig nyugodtan egyhelyben kell maradnia, ha gazdja magra hagyja. Ha pl. bemegynk egy zletbe s kutynkat a bolt el ktjk, rvid tvolltnk alatt nem szabad vonytania, ok nlkl ugatnia, esetleg tmadnia, vagyis ne okozzon a kutya botrnyt.

 

A BH vizsga als korhatra 14 hnap, s ezt egy rendszeresen oktatott Airedale terrier 4-5 hnap alatt tkletesen elsajtthatja.

 

Hangslyoznunk kell, hogy a fentiekben azt a minimumot rtuk le, amelyet minden Airedale terriernek tudnia illik, amelynek megtantsa teht minden gazda sportszer ktelessge, nemcsak sajt, hanem kutyja s a krnyezetben lk rdekben is.

 

Felvzolunk nhny alapelvet, amelyek a nevelshez szksgesek, s amelyeket az Airedale terrier tantsa sorn mindig szem eltt kell tartanunk, majd tbaigaztst adunk, hogy mire s hogyan tantgassuk a klykt addig az idpontig (kb. 6 hnapos korig), amikor az engedelmes vizsgra val elksztse kezdett veszi.

 

A klykkutya leend tulajdonosa mr a kivlaszts sorn dilemma eltt ll, mert olyan klykt szeretne, amelybl nemcsak kllemileg szp, hanem munkra is alkalmas Airedale terrier fejldik. Kllemi szempontbl nem itt foglalkozunk a klyk kivlasztsval, a munkra val alkalmassg szempontjbl azonban szolglhatunk nmi tanccsal. Elre bocstjuk, hogy biztos tbaigaztst nem adhatunk, csupn valsznsgi tmpontokat. Tapasztalati alapon llthatjuk, hogy a munka szempontjbl a szuka legalbbis egyenrtk a kannal (vannak, akik esksznek a szukra), ugyanilyen alapon az is ktsgtelennek ltszik, hogy a munkra val alkalmassg az Airedale terrier klyk kllemvel nincs sszefggsben.

 

A munkra val alkalmassgot ugyanis sem a klyk neme, sem annak klleme, hanem a kiskutya idegrendszere valsznsti. Nem meghatrozza, hanem csak valsznsti! Tudni kell ugyanis, hogy megfelel tartssal lehet valamit javtani a fiatal kutya kllemn, de a kiskutya „veleszletett” idegrendszere a nevels tjn sokkal nagyobb mrtkben formlhat, sajnos nem csak pozitv, hanem negatv irnyban is. Kpezhetetlen Airedale terrier klykt teht keresve is nehezen lehet tallni, azzal azonban szmolni kell, hogy egyes egyedek knnyebben, msok nehezebben, nagyobb trelemmel, de mgis kikpezhetk.

 

Annyit azonban lltani mernk, hogy az erszakosabb, elevenebb, szemtelenebb klykk jobb „Wesen”-t sejtetnek, mint a flnkebb, tartzkodbb kiskutyk. (A kutys szaknyelv nlunk is a nmet „Wesen” szt hasznlja a kutya idegrendszernek, bels lnynek, termszetnek stb. sszefoglal megjellsre.) Az etets sorn sokat elrulhat a klyk a benne lappang tulajdonsgokbl, feltve, hogy valamilyen okbl (gyomorronts, blfrgessg) nem tvgytalan. A szokatlan hangokra (kulcsok csrgetse, sziszegs, ultrahang, tapsols stb.) val lnk reagls gyorsabb reflexekre utal: ugyanezek a hangok az egyik klykbl tmadst, a msikbl flelmet vlthatnak ki, de a kzmbssg is lehetsges. Az ilyen esetekben a btor magatarts felttlenl pozitv, a flelem pedig negatv jelensg. A kzmbssg egyltaln nem eltlend, mert lehetsges, hogy egy minden megprbltatst kibr ktl-idegzetet takar. Teht a flnkebb klyk felett se trjnk plct, mert termszete a fejlds sorn s a nevels segtsgvel igen elnysen vltozhat. Az emltett prbk teht biztos tletre nem alkalmasak, bizonyos valsznsget azonban nyjtanak.

 

 

 

Nevelsi alapelvek

 

Mikor kezddhet az Airedale terrier klyk tantsa?

 

Minl elbb, teht akr kzvetlenl az elvlaszts utn elkezdhetjk a tantgatst. Szndkosan nem kikpzsrl, mg csak tantsrl sem, hanem tantgatsrl beszlnk. A klykkutya nevelse ugyanis kizrlag jtkos jelleg lehet. Ekkor mg nem szabad olyan kzvetlen clt kitznnk, hogy a klyk Airedale terriert valamilyen gyakorlat elvgzsre megtantsuk, inkbb arra trekedjnk, hogy jtkos formban a ksbbi komoly munka alapjaira a kiskutyt rvezessk. Mg ennl is fontosabb, hogy a tantgats sorn a klyk „jellemt”, btorsgt erstsk. Emltettk, hogy okos nevels segtsgvel a flnk kiskutya btorr nevelhet, de azt is meg kell mondanunk, hogy egyetlen meggondolatlan erszakosabb fenyts,vagy ms – esetleg rajtunk kvlll – kellemetlen rhats a klyk magval hozott j idegrendszert szinte sztroncsolhatja, egsz letre tnkreteheti, sohasem lehet belle igazn j kutya. Aki nem jtkos jelleggel neveli a klykt, okosabban teszi, ha 6-8 hnapos korig kizrlag a testi fejldsvel trdik, a kutyval nem foglalkozik.

 

Most vizsgljuk meg kzelebbrl azokat a nevelsi alapelveket, amelyeket mind a klykkutya tantgatsa, mind a kamaszkutya engedelmes vizsgra trtn ksbbi elksztse, mind pedig a fiatal Airedale terrier kikpzse sorn egyarnt szem eltt kell tartanunk.

 

A legtbb kezd kutyatart nevelsi mdszere „kutyapedaggija” alapjaiban hibs. Tudomsul kell vennnk – brmennyire szeretjk kutynkat -, hogy az agynak kerekei egszen msknt forognak, mint a mink, nem emberi mdon gondolkodik, kombinl s kvetkeztet. Vilgtsunk r az embernevels s a kutyanevels kztti klnbsg lnyegre egy szinte mindennapos pldval:

 

Az jdonslt kutyatulajdonos szaladglni engedi a kiskutyt, majd maghoz hvja. A kutya nem megy hozz. Hangosabban, idegesebben hvja, de a kutya mgsem megy oda. Vgre valahogyan mgis gazdja kzelbe kerl, amikor is a sorozatos engedetlensgrt szidsban, bntetsben rszesl. Ha mindez nem a kiskutyval, hanem egy kisgyerekkel trtnt volna, az eljrsban pedaggiai hibt aligha tallhatnnk, mert a kisgyermek emberi agytekervnyei vilgosan kivettik az sszefggst az engedetlensg s az emiatt bekvetkezett korhols kztt. Ezzel szemben a kiskutya agyrendszere semmifle sszefggst sem llapt meg a sorozatos parancsmegtagads s a kiszabott bntets kztt, hanem a rzdul szidalmakat kizrlag az utols cselekmnyvel kpes sszefggsbe hozni, vagyis hogy a gazdjhoz odament. A jelen esetben teht az a nevelsi eszkz, amely emberi viszonylatban j, a kutya esetben a lehet legrosszabb. Ha a gazda a kutyjval ezt tbbszr megismtli, az llat agya, illetleg idegrendszere esetleg vglegesen lergzti, hogy a gazdjhoz odamenni veszlyes dolog, mert az klnfle kellemetlensgekkel jrhat. Ms szavakkal: kialakul benne az idevonatkoz feltteles reflex (a jelen esetben gtl reflex).

Mit kellett volna teht a gazdnak tennie?

Brmennyire mrges volt, risi dicsretben kellett volna rszestenie, amint a kutya odament. Ha a kutya tvollte, illetleg a gazda hv szavaival egyidejleg egy idegen bntalmazta volna a kiskutyt, ez lett volna a legszerencssebb eset. A kutyban ugyanis nemcsak az rgzdtt volna, hogy a gazdhoz odamenni j, hanem az is, hogy a hv parancs semmibevtele veszlyes.

 

Ebben az egyetlen pldban – mint cseppben a tenger – voltakppen benne van a kutya tantsnak lnyege: az ember tantsval ellenttben nem a kutya rtelmnek pallrozsa, hanem feltteles reflexeinek tudatos kialaktsra, kikpzsre treksznk, belertve nemcsak a cselekvst kivlt, hanem a cselekvst gtl reflexeket is.

A feltteles reflexek kialaktsnak mdja abbl ll, hogy kutynk bizonyos tevkenysgeit szmra kellemes, vagy kellemetlen rhatsokkal ktjk ssze: cljainknak megfelelen dicsrnk, jutalmazunk, illetleg szidalmazunk, esetleg fenyegetnk. Ehhez mg azt is tudni kell, hogy a feltteles reflexek csak sorozatos gyakorls s ismtls rvn alakulnak ki s a dicsretnek, vagy bntetsnek csak akkor lehet reflexkialakt hatsa, ha a kutya a megfelel sszefggst kpes felfogni. (Az sszefggst ltalban csak akkor fogja fel, ha a dicsret, vagy szidalmazs a cselekvsvel egyidben trtnik.)

 

Aki ismeri a Pavlov-i tanokat, aki bele tudja lni magt a kutya „gondolatvilgba” az szinte mr ksz kutyakikpz s szmra termszetesnek ltszanak a most kvetkez ltalnos tancsok.

 

A tants sorn a dicsret legalbb olyan fontos, mint a szidalmazs. A feltteles reflexek kialaktsa tern csak flmunkt vgez az, aki a dicsretrl megfeledkezik, mert – mint mr rtuk – a reflexek felptse nemcsak kellemetlen, hanem kellemes rhatsok trstsval is trtnik. A dicsret legmagasabb foka, ha az jutalomfalattal egybektve trtnik. Ne takarkoskodjunk teht a dicsrettel, de mgis vigyzzunk arra, hogy csak akkor alkalmazzuk, ha kutynk valamit jl teljest. Aki csupn szeretetbl, minden klnsebb ok nlkl dicsrgeti, knyezteti kutyjt, az a kutya eltt a dicsret rtkt annyira lecskkenti, hogy eredmnyes kikpzst is gtolja.

 

Legynk kvetkezetesek. Ha kutynk mr valamit megtanult s annak teljestsre parancsot kap, azt – ha trik, ha szakad – vgre kell hajtania. (Jl gondoljuk meg teht, mire adunk parancsot!) Ha a kutya szmra valami tilos (pl. dvnyra felugrani), azt kivtelesen sem szabad megengednnk.

Mindig azonos s lehetleg rvid, pattog veznyszavakat hasznlunk. Mg az is hiba, ha a kutynak egyszer „lj” msszor pedig „lj le” parancsot adunk.

 

Minl tbb rhats, impulzus ri egyidben a kutya idegrendszert, annl knnyebben rti meg a parancsot, annl biztosabban mkdik a reflex. Ha pl. az emltett „lj!” paranccsal egyidben klnket arcmagassgba emeljk s sarkunkat sszevgjuk, a kutya hrom impulzust kapott. (Fln keresztl hallja a szavunkat s sarkunk csattanst, szemn keresztl pedig felemelt klnkkel kapott rhatst. Szaknyelven azt mondhatjuk, hogy a kutya egyidben hangjeleket s ltjeleket is kapjon. Sajt hangunkon kvl rendkvl hatsos hangjelek a fttyentsek, a sp s az ultrahangsp. A ltjeleket keznk klnfle helyzetvel (pl. elre nyjtott kar, stb.) kzljk a kutyval.

 

Airedale terriernket a tantsra el kell kszteni: megfelel j hangulatba kell hozni, fel kell „spannolni”. A jkedv kutya ktszer olyan gyorsan tanul. Kutynk jkedve a mi hangulatunk fggvnye. Ideges llapotban teht hozz se fogjunk a kutya tantshoz s ha az oktats kzben mrgesek lesznk, azonnal hagyjuk abba a tantst. Ideges llapotunkat ugyanis a kutya megrzi. Ilyenkor a kiskutya fl, idegei sokszor teljesen felmondjk a szolglatot, az idegsokkhoz hasonl llapotba kerlhet. A gyakorlatok sorozatos ismtlse csak akkor megengedett, ha az mr a kutya szenvedlyv vlt. ppen ezrt, ha valami jat tantunk s azt a kutya - ha nem is tkletesen, de mgis - teljestette, a gyakorlst nagy dicsretek kzepette hagyjuk abba s csak bizonyos id eltelte utn, esetleg csak msnap folytassuk. Az unalomig trtn sulykols a kutya szenvedlyt kili, csak knyszerbl s nem szvesen fog dolgozni. A tants kzben gyakran iktassunk be „felold” szneteket, amikor a kutya kedvre szrakozhat.

 

Ne kiabljunk a kutyval! Aki a kutya engedetlensge esetn hangerejnek emelsvel prbl eredmnyt elrni, az oda jut, hogy kutyja kizrlag a nagyon hangosan kiadott parancsra engedelmeskedik. (Ne feledjk, hogy kutynk a normlis hangerej beszdet 100 mter tvolsgbl is hallja!)

 

A hangsly fontosabb, mint a sz, vagy beszd jelentse. A dicsretet megelgedett, kedvesked hangsznnel, a szidalmazst szemrehny s a normlisnl halkabb tnusban kzljk a kutyval. A tilt parancs se hangos, hanem erteljesen pattog legyen. Itt is rvnyes, hogy mindig azonos szavakkal s hangsllyal fejezzk ki magunkat, klnsen a tilt parancs (pl. „Pfuj!”) lland azonossgra kell gyelni.

 

Megtni a kiskutyt szigoran tilos. A gyakrabban megttt kutya mr akkor is behzott farokkal flreugrik, ha keznkkel nem tni akarunk, hanem valami ms okbl emeljk fel, pl. meg akarjuk simogatni. Ha a testi fenyts elkerlhetetlen, az abbl lljon, hogy a nyak fels rszn megfogjuk a kutya brt s megrzzuk, hasonlan ahhoz, ahogyan az anyakutya fenyti meg klykt. ltalban gyelnnk kell arra, hogy a kis Airedale terriert mindaddig, amg nmagt megvdeni nem kpes, semmifle bntalom se rje. Klnsen vigyzzunk, hogy idegen ember, esetleg gyermek, vagy kutya ne bntalmazhassa. Kutynkba azt kell belenevelnnk, hogy mindenkinl ersebbnek rezze magt, a gazdjt s kzvetlen krnyezett kivve.

 

A kutyval a lehetsg szerint csak a gazdja foglalkozzon. A kutya tantsa nem kollektv csaldi munka, a tants sorn a csald tbbi tagja lehetleg ne legyen jelen, de ha mr ez elkerlhetetlen, abban az esetben legalbb a vlemnynyilvntstl, fknt a sajnlkozstl tartzkodjanak. Nem helyes, ha a kutya sokat van csaldon kvlll idegenek, fknt idegen gyermekek kztt.

 

Miutn nagyjbl ismertettk azokat az ltalnos alapokat, amelyekre a kutya tantst r kell ptennk, trjnk r a megtantand konkrtumokra, pontosabban arra, hogy mit tantgassunk a kis klyknek 5-6 hnapos korig, amikor majd az engedelmes vizsgra val elkszletet kell elkezdeni.

 

Szobatisztasgra nevels

 

Kezdjk a legnagyobb problmval, a szobatisztasggal. Mindenekeltt tudnunk kell, hogy az egszen kis klyk is mr bizonyos mrtkig „szobatiszta”. A klyk – amint mr mszni, menni tud – kimegy a kosrbl, vagy lbl s azon kvl vgzi el a dolgt. Mr ekkor, de ksbb is, minden kutya elszeretettel intzi gyeit olyan helyen, ahol akr sajt maga, akr egy msik kutya dolgt mr elvgezte. Minden kutya keresi az ilyen helyeket s ha megrzi a „nvjegy” szagt, az rendszerint ingert vlt ki belle. Ha kutynk ezen tulajdonsgt szem eltt tartjuk, sokkal knnyebben szoktatjuk r kelmt a szobatisztasgra. A szabadban, kertben tartott klykkel egyltaln nincs problma. Idnknt vigyk be a laksba s ne vegyk le a szemnket rla. Rendszerint alig telik el nhny perc s a klyk mris hozzkezd a mvelethez. Ha mr az els pillanatban sikerlt elcspnnk, szidalmak kzepette lbe kapjuk s az ajtn kvl visszk. A lakson kvl (a kertben) jbl figyeljk a klykt, s ha ott vgzi a dolgt, nagyon megdicsrjk. Alig nhnyszor kell rsznnunk egy-egy negyedrt, kialaktottuk a kapcsolatos gtlreflexet s a klyk szobatisztnak tekinthet. Valamivel nehezebb helyzetben vagyunk, ha vrosban, emeleten lakunk, de mgsem olyan veszlyes a dolog, mert mr ismerjk a kutya kapcsolatos tulajdonsgait. ppen ezrt gyelnnk kell arra, hogy ne legyen a laksban ssze-vissza tbb helyen vizelet-nyom, mert ez lland ingert okoz. Ha valahov odarosszalkodott a kiskutya (sznyegre, padlra) azt a helyet szalmikszesszel drzsljk be. Ennek a szagt ugyanis annyira utlja, hogy oda aligha vgzi a dolgt. A kutyust minl gyakrabban vigyk le az utcra s ott dicsretekkel halmozzuk el, ha a dolgt elvgzi. A kiskutya orrt (a laksban) a hagyatkba belenyomni zlstelen s teljesen rtelmetlen nevelsi eszkz.

 

Helyben marads

 

Mr az egszen kis kutyt meg lehet tantani – st kvnatos megtantani – arra, hogy parancsunkra a kijellt helyre menjen s rvidebb ideig ott is maradjon, majd hvsunkra hozznk szaladjon. Ezt legknnyebb laksban megtantani, ahol kls ingerek idegen ember, kutya stb.) nem zavarjk a klykt. Mindenekeltt a klyk helynek kijellsre kell gondot fordtani. A kiskutya kosart, fekvhelyt a szobban gy kell elhelyezni, hogy ne legyen a lbunk alatt, meglegyen a kell nyugalma, de ugyanakkor ttekinthesse az egsz szobt. Ha az jonnan hazavitt kiskutya fekvhelyre egy olyan rongydarabot tesznk, amelyet elzleg anyja testhez drzsltnk, vagy amely volt gazdjnak szagt viseli, a klyk szvesebben fogja sajt helynek tekinteni az ltalunk kijellt terletet. Meglepen hamar megtanulja, hogy a „helyedre!” mit jelent, ha egyidejleg gyesen odatereljk s amint odafekdt, megdicsrjk, megsimogatjuk. Ugyangy hamarosan tisztba jn azzal, hogy az „ott maradsz” parancs azt jelenti, hogy fekvhelyt nem szabad elhagynia. Ha eljn a helyrl, visszaknyszertjk, s fektben dicsrjk, cirgatjuk, ha ismt el akar jnni, kemnyen ismteljk az „ott maradsz” parancsot. A 20-30 msodpercig helyben marad kiskutyt egyhuzamban folytonosan dicsrgetjk, kzben ismtelgetve az elbbi parancsot. Mind a „helyedre”, mind pedig az „ott maradsz” parancsot kzjellel tancsos sszektni gy, hogy karunkat kinyjtva a kutya helyre mutatunk.

 

Hamarosan elrhetjk, hogy kutynk pr mter tvolsgbl helyre visszakullog. Ha helyre rkezett, lnken figyel, alig vrja, hogy vgre abbahagyjuk az „ott maradsz” parancs lland ismtelgetst.

 

Behvs tantsa

 

Ezt a helyzetet hasznljuk ki arra, hogy kutynkat a „behvs” fogalmval megismertessk. Kt karunkat oldalt, vzszintes magassgig emelve hirtelen ismt a termszetes tartsba helyezzk s kzben „hozzm”-mal hvjuk. Vigyzzunk: a tants kezdetn ez nem parancsszer kemny, hanem hvogat, kedvesked hangsllyal trtnik. Lehet, hogy a kutyus az elejn nem „kapcsol”, nem mer eljnni. Ebben az esetben a kutynak htat fordtva gy tesznk, mintha elszaladnnk. Mr most jegyezzk meg, hogy ha a fiatal kutya ksbb – a szabadban – hvsunkra nem akar hozznk jnni, sohase menjnk fel, hanem gyorsan tvolodjunk tle. A tvolods helyett sokszor elegend, ha leguggolunk s gy hvjuk. Amint kutynk hozznk rkezett, viharosan dicsrjk meg, st jutalomfalatkt is kapjon.

 

Ezt a rendkvl fontos gyakorlatot a laksban sokszor kell ismtelnnk. A „hozzm” behvs hangslyt csak akkor szabad parancsszer kemny hangsllyal kiejteni, ha a kutynak mr szinte szenvedlyv vlt, hogy hvsunkra hozznk rohanjon, de valamilyen kivtelesen rdekes dolog miatt, ami figyelmt elvonja, ezt mgsem teszi meg.

 

A behvs gyakorlst lassacskn a szabadban is megprblhatjuk. Szerezznk be egy kb. 10-20 mteres vkony, de ers zsinrt s azt tegyk a kutya nyakrvre, s egy lehetleg olyan szabad helyen, ahol ms a kzelben nem tartzkodik, engedjk kutynkat hancrozni, a zsinrt hzglhassa maga utn. Mieltt magunkhoz hvnnk a kutyt, helyezkedjnk gy, hogy a zsinrt keznkkel elrjk. Megfogjuk a zsinrt (mindegy, hogy a vgn, vagy a kzepn) s a szokott mdon hvjuk a klykt. Ha azonnal nem jn (ez a leggyakoribb eset) a zsinrt megrntva a parancsot ismtelgetjk s a kutyt magunkhoz knyszertjk. Amint hozznk rkezett, nagyon megdicsrjk s jutalomfalatot is adunk neki.

 

Mr a behvs tantsnl jegyezzk meg, hogy minl messzebb van tlnk a kutya, annl nehezebb vele brmilyen parancsot vgrehajtatni. (Szinte a centimterek is szmtanak.) Teht a behvst s ksbb minden ms gyakorlatot elbb kzelebbrl tantunk s csak fokozatosan tvolodunk.

 

Kzmbsts

 

Mr a kis klyk Airedale terrierrel elkezdhetjk a szokatlan zajok irnti kzmbstst. Vegynk egy lapos fmdarabot, pl. egy cska fedt s azt egy arasznyi magassgbl a kutya jelenltben ejtsk le a frdszobban, vagy a konyha kvezetre. Ha a klyk megijed, cirgassuk, nyugtassuk. Fokozatosan, mind magasabbrl ejtegethetjk a fedt, lassan hozzszoktatva a kutyt ahhoz, hogy ez szmra semmifle veszlyt nem jelent. Ha a kutya egy paprzacsk sztpukkantst is elviseli akr „lvsbiztosnak” is tekinthetjk. Ugyangy a kezdet kezdetn bele lehet nevelni a kutyba, hogy ne fljen a kvet dobl emberektl. Szerezznk 2-3 ping-pong labdt, labdzgassunk a kutyval, majd jtk kzben nhnyszor vgjuk a klykhz a ping-pong labdkat, elzetesen lehajolva, mintha a fldrl kvet akarnnk felvenni. A btorsgra nevelst szolglja, ha a kis klykt sttben kivisszk a szabadba. Ha a flelem legkisebb jelt ltjuk rajta (behzott farok) cirgassuk, btortsuk biztat hangsllyal. A legtbb gyerek hajland arra, hogy krsnkre ingerkedjen a klykkel, majd amikor a kis kutya a tmads valamilyen jelt mutatja, a gyerek meneklst sznlelve elszalad. Ilyen s ezekhez hasonl jtkos mdszerekkel mg a gyengbb idegrendszer kiskutyt is btorr formlhatjuk.

 

lelem megtagads

 

Sajnos – nem is nagyon ritkn – elfordul, hogy kutykat megmrgeznek. Akinek esetleg ettl kell tartania, vagy aki ksbb komolyabban is ki kvnja kpezni kutyjt, annak mr klykkorban le kell raknia az lelemmegtagads alapjait. Ennek rdekben a kutyt lehetleg csak az etesse, aki tantst is vgzi s mindig ugyanabbl a tlbl s ugyanazon a helyen. A rendes etetseken kvli „nassols” (pl. vacsora kzben egy-egy finom falat odavetse) mg a gazda szmra is szigoran tilos. A rendes etetseken kvl a kutya csak jutalomfalatot kaphat, de azt is csak akkor, ha valamilyen teljestmnyrt a gazda legmagasabb fok dicsrett kvnja a kutyussal kzlni. Ha kutynk mr kb. 5 hnapos, egy-egy idegen szemlyt – de mindig ms-ms valakit – megkrhetnk arra, hogy a klykt valamivel knlja meg, de amint az a falatot szjba akarja venni, enyhn sse pofon azzal a kezvel, amelyben az lelmet tartja. A jelenlv gazda az eloldalg klykt dicsrje meg s adjon neki jutalomfalatot, de semmikppen se azt a falatkt, amely az idegen kezben volt. (Ezen ugyanis rajta van az idegen szemly szaga s ez megzavarja a kutyt a megfelel sszefggs kialaktsban.) A fldn tallt lelem megtagadsnak tantsra bevlt az egrfog. Szerezznk nhny rugs egrfogt, amelyek rugjt annyira kilaztjuk, hogy ne ssn nagyot. Az egrfogkat felhzva s finom hsdarabkkkal „felszerelve” szabad helyen lerakjuk s a kutyt przon odavezetjk. Amint az egrfog bartocsknk orrra csap, azonnal tovbbvezetjk a kvetkezhz s a vgn jutalomfalattal egybektve megdicsrjk, majd az egrfogkat sszeszedjk. Az azonnali elvezets s a csapdk srgs eltvoltsa azrt fontos, mert ha ezt elmulasztjuk, a kutya rjn arra, hogy csak az egrfogban elhelyezett lelem felvtele jelent veszedelmet.

 

Parancsra fogs s ereszts

 

Ha rz-vd kutyt akarunk az Airedale terrier klykbl nevelni, meg kell tanulnia szablyosan fogni, majd a ksbbiek folyamn – a megfogott szemlyt parancsra elereszteni. Klnbsget kell tenni egy ember „lefogsa” s „megharapsa” kztt. A szablyosan lefogott szemlyt a kutynak nem szabad gyllnie, nem kell r haragudnia: kizrlag gazdja parancsnak tesz eleget, amikor az illett harckptelenn teszi. (Ez egyben azt is jelenti, hogy a parancs nlkli emberfogs – kivve, ha az illet erre komoly okot ad – a legnagyobb „kutyabnk” egyike.) A fiatal kutyt mr korn r kell vezetni a „fogs” lnyegre, ereszteni csak a ksbbiek sorn tantjuk. A fogs alapjainak tantsa szintn jtkosan trtnik. Valamifle textlibl (nagyon megfelel egy kimustrlt zsk) egy kb. fl mter hossz s 5-6 cm tmrj hurkt, un. „tzskot” ksztnk. Ha ezzel jtszadozunk a kutyval, hamarosan megfogja, el akarja tlnk venni. Mi azonban nem engedjk, az tzskot enyhn rngatjuk, mg a kutyus morogni, dhskdni kezd, s mindjobban ciblja. Mialatt a zsk egyik vge a kutyus szjban, a msik vge keznkben van, llandan biztatjuk, dicsrjk: „j kutya, fogd! fogd!” Ennek a jtknak hrom fontos „szablya” van. Az egyik: mindig a kutya legyen a gyztes, teht mieltt elfradna, illetleg elereszten a zskot, annak a vgt neknk kell eleresztennk. A msik: fogvlts ideje alatt ez a jtk tilos. A harmadik: az tzskot doblni (apportroztatni), vagy jtkknt a kutynl hagyni nem szabad, csupn a lert clt szolglhatja. E jtkon keresztl a kiskutya tisztban lesz a „fogd!” parancs lnyegvel, s ha okosan jtszunk vele, a fogsa biztoss, st szenvedlyess fejldik, s ami taln a legfontosabb, „gylletmentes” lesz. Az gy tantott kiskutya fogsbiztossgt legtbben azzal rontjk el, hogy fogvlts ideje alatt is jtszanak vele s gy a fjdalom miatt, egy gtl reflex is kialakul. El lehet rontani a dolgot gy is, hogy korn kezdjk az „ereszd” tantst. Legynk trelmesek s erre kutynkat csak akkor kezdjk oktatni, ha a fogs szenvedlynek kialakulsa mellett a 7-8 hnapos kort is elrte.

 

Apportrozs

 

Az apportrozsi kszsg az Airedale terrier egyik legjellegzetesebb j tulajdonsga. Szinte minden egyes kis klyk sztnsen fut az eldobott trgy utn. Ha az a szndkunk, hogy kutynkat ksbb komolyabban is kikpezzk, ezt a veleszletett adottsgot fejlesztennk kell s ezt mr az egszen fiatal kutynl is elkezdhetjk. Legclszerbb egy olyan trgy eldobsval kezdeni, amit a kutyus jtknak tekint. Kezdetben 4-5 mternl ne dobjuk messzebb a trgyat. Ha a kutya nemcsak utna fut, hanem a szjba is beveszi, azonnal szaladjunk visszafel nhny lpst, nem baj, ha flton elejti, fontos csak az, hogy kutynk az eldobott trgyat egszen a kzelnkbe hozza, st az is lehetsges, hogy nehz lesz tle elvenni. A „szablyos” apportrozs tantsa klykkorban nemhogy felesleges, hanem kimondottan hiba. Flves korig csak az legyen a clunk, hogy az apport kutynk szenvedlyv vljon. Ezen a terleten is csak jtkosan tantgassunk, de mgis gyeljnk nhny fontos dologra. A kezdeti kedvenc trgyat hamarosan t kell cserlni s a trgyakat rendszeresen vltoztatni kell. Ellenkez esetben elfordulhat, hogy kutynk csak egy bizonyos trgyat apportroz. A klykkutya apport trgya knny legyen, amit erlkds nlkl tud vinni s knnyen a szjba tud venni. Minden trgyat elzetesen drzsljnk a tenyernkhz, hogy szagunkat tvegye. Vigyzat, sok kutya a gumi s a manyag szagtl idegenkedik, ezeket teht kezdetben ne erltessk. Apportrozand trgyknt labdt se hasznljunk, mert sok klyk annyira „belebolondul” az ugrl labda rdekessgbe, hogy a tbbi trgy irnti rdekldst letompthatja. Kvet apportroztatni nem szabad, mert kutynk fogait tnkretesszk. A nagyobb kutya szablyos apportfjt a klyknl egy szalmacsutak helyettestheti, amit kzpen zsineggel tktnk. Megszokja a kiskutya, hogy az ilyesmit legclszerbb kzpen megfogni. Az ilyen szalmacsutakkal – az apportrozs kapcsn – tovbbfejleszthetjk az elbb trgyalt „fogd!” fogalom megrtetst. A klyk ugyanis a jtk sorn megszeretett csutakot – ha el tartjuk – szjba veszi, s ha mi ekzben dicsrjk s ismtelgetjk a „fogd!” parancsot, tisztba jn azzal, hogy parancsunk nemcsak az tzskra vonatkozhat, hanem msra is. Amg az tzskkal val jtk kapcsn tilos volt az „ereszd!” parancs kiadsa, addig a szalmacsutak, vagy ms apporttrgy esetben korbban meg lehet kezdeni az „ereszd” fogalom megismertetst is. Persze nem szabad a kutyussal elzetesen „harcolni”. Az „ereszd” tantsa egybknt gy trtnik, hogy bal keznk hvelyk s mutat ujjval a kutya nyt finoman a fogai kz nyomjuk, s kzben ismtelgetjk a parancsot.

 

Akadlyugrs

 

Az Airedale terrierrel nem szabad 10-12 hnapos kora eltt elkezdeni az akadlyok ugratst, mert zletei kilazulhatnak s frontja is tlszlesedhet. Ebben a korban is csak alacsony akadlyokat ugorhat. Magnak az ugrs fogalmnak megismertetse s az ugrs szenvedlynek felkeltse azonban mr a kis klyknl is elkezddhet. Kt ajtflfa kz egy arasznyi szlessg deszkt helyeznk s a klykt az egyik szobban hagyva a msik szobba megynk t, majd kedvesen magunkhoz hvogatjuk, kzben valami j falatkt mutogatva neki. Nem kell sokig vrnunk, a kutyus magtl rjn, hogy az eltte lv deszkt t kell ugrania. Az ugrs pillanatban, diadalmas, dicsr hangsllyal, minden alkalommal azt mondjuk, hogy „hopp”, vagy „hopp”, majd a hozznk rkez kutyt megdicsrve odaadjuk neki a keznkben lv csemegt. A kvetkez lps abbl ll, hogy a deszkt egy partvisnyllel helyettestjk, de csak olyan magassgban, hogy az Airedale terriernek tugrania knyelmesebb legyen a seprnyelet, mint alatta tbjnia. A harmadik lps egy vkony plca, amit a seprnyl helyett keznkben tartunk – szintn alacsonyan – s gy prbljuk a kutyt tugratni. Ha ez sikerl – s ha minden alkalommal megfelelen dicsrjk s jutalmazzuk, sikerlnie kell – kutynk szenvedlyes „plcaugrv” vlik s ezt nemcsak a kt ajtflfa kztt, hanem msutt is boldogan megteszi. A plca, illetleg az ugrs magassgt csak lass fokozatossggal emeljk. Mire kutynk annyira fejldik, hogy termszetes akadlyt ugrathatunk vele, nem kell mst tennnk, csupn a „bvs” plct az akadly fl tennnk. Kt-hrom sikeres ugrs utn a plca elmarad s kutynk tomplett akadlyugrv vlt.

 

A jl nevelt Airedale terrier viselkedshez hozztartozik, hogy rmben ne ugrljon fel se a gazdjra, se msra. Ez ellen szintn klykkorban kell alkalmazni a leghatsosabb „rendszablyt”. A gazdjra tmaszkod kiskutya egyik hts lbra finoman rlpnk, inkbb kellemetlen rzst, mint fjdalmat okozva neki s gy knnyen kifejldik benne a felugrlst gtl reflex.

 

Przon vezets

 

A kiskutya nevelse kapcsn beszlnnk kell arrl is, hogy miknt kezdjk el a przon vezets megtantst. A nyakrv eltrsre mr egszen kis korban rszoktathatjuk a klykt, ez problmt nem jelent. Amikor azonban elszr przra tesszk, valsznleg ersen tiltakozni fog szabadsgnak korltozsa miatt. Leghelyesebb, ha a laksban, vagy a kertben fogjuk els alkalommal przra, s ha mr valamelyest megszokta, csak akkor visszk az utcra. A przon vezetett Airedale terriertl sokig nem kvnhatjuk meg, hogy szablyosan (bal lbunk mellett) menjen. Arra azonban mr kezdetben r kell szoktatnunk, hogy ne hzzon s ne maradozzon le. Ez gy trtnik, hogy amint a kutyus megfeszti a przt, nem gorombn, de mgis kell erllyel megrntjuk. Ngy-t hnapos korban mr elkezdhetjk annak a megtantst, hogy mindig a bal oldalunkon kzlekedjen. Ez gy trtnik, hogy a przt rvidebbre fogjuk s a mr emltett hatrozott apr rngatsokkal tereljk a megfelel helyre. Minden megrnts alkalmval erlyes hangsllyal a „lbhoz” parancsot adjuk, s amikor a kutya rendesen megy, folyton-folyvst dicsrjk. E terleten az a leggyakrabban elfordul hiba, hogy a gazda nem a prz erlyes megrntsval akarja cljt elrni, hanem maghoz hzza a kutyt, holott arra kell legjobban vigyznia, hogy a prz lehetleg sohase feszljn.

 

Parancsra ugats

 

Akinek az a szndka, hogy kutyjt komolyabban kikpzi, jl teszi, ha a parancsra trtn ugats tantst mr klykkorban elkezdi. A fogalom megismertetse gy trtnik, hogy amikor a klyk spontn ugat, mi vele egytt mondogatjuk, hogy „hangot! hangot!” (bztat hangsllyal) s kzben ujjainkat szttrva, majd klbe szortva felje nylklunk. Ha ezt sokszor megtesszk, lehetsges, hogy kutynk minden tovbbi nlkl megtanul parancsra ugatni. Ha azonban gy nem megy a dolog, apr „trkkket” kell alkalmaznunk. Minden kiskutya hamarosan rjn arra, hogy a prz kzbevtele, kabtunk felvtele, stb. azt jelenti, hogy „stlni-stlni”.) Tegynk teht meg minden elkszletet a sthoz, de gy menjnk ki az ajtn, hogy a klyk bent maradjon. Az ajtt ne csukjuk be teljesen, hanem hagyjunk egy keskeny rst, amelyen a kiskutya nem tud tfrni s az ajt tls oldalrl hvogassuk a kutyuskt s kzben mondogassuk a „hangot! hangot!” veznyszt. A kisreg – nagy izgalmban – elbb-utbb elvakkantja magt, mire azonnal kitrjuk az ajtt, hogy a kutya kijhessen. Ugyanezen az alapon megtehetjk azt is, hogy a szoksos etets alkalmval (klnsen, ha a klyk hes) a tlat nem tesszk azonnal elje, hanem magasabban kzben tartjuk, mondogatva kzben a biztat parancsot s mutogatva neki az emltett kzjelet. Az izgalmi llapot kvetkezmnyeknt ilyenkor is be szokott kvetkezni a csahol ugats, mire mi az telt azonnal el tesszk. gy jut el a klyk odig, hogy ajt s tel nlkl is, csupn a kzjellel egybekttt szavunkra ugatsba kezd. Ilyenkor termszetesen megdicsrjk s jutalomfalatot is adhatunk neki.

 

 

sszefoglals

 

Nagyjbl lertuk mindazt, amit egy Airedale terrier klyknek megtantani rdemes addig is, amg az engedelmes vizsgra val elksztse kezdett veszi.

 

Nem akarunk ismtlsekbe bocstkozni s nem indokoljuk meg ismt a tants szksgessgt, valamit azonban mg meg kell jegyeznnk. Hogy egy kutya kllemi killtsokon milyen djat nyer, abban a kutya tulajdonosnak kevske rdeme lehet, rendszerint csak annyi, hogy nem sajnlta a pnzt kiadni a klyk vtelrrt s kutyjt tisztessgesen eltartotta. Atekintetben azonban, hogy a kutya mit tud, kizrlag a gazdnak lehetnek rdemei s mulasztsai.

 

Termszetesnek tartjuk, hogy nem lehet mindenkinek lehetsge arra, hogy Airedale terrierjt magas fok szolglati munkra kpezze ki, de azt is megllapthatjuk, hogy egy kutya „kulturlatlan” viselkedse gazdja rovsra rand. A mai korszer kikpzsi mdszerek ismeretben ugyanis nyilvnval, hogy nem a kutynak kell „okosnak” lennie, hanem a gazdjnak.

 

(Rszlet Dr. Borbly Lajos, Dr. Szajk Lszl s Dr. Ferenczy Emil szerzk ltal rt "Az Airedale Terrier" cm munkjukbl. 1970, Mosonmagyarvr)

 

 

 
Ltogatk
Induls: 2004-10-08
 

✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal