Szopornyica
2009.05.18. 11:57
A kutyk "kanyarja"
A szopornyica a kutyk egyik leggyakrabban elfordul vrusos betegsge, amelynek krokozja rokonsgban ll az emberi kanyar vrusval. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a szopornyica fertz lehetne az emberekre. Nem ilyen szerencssek a kutya vadon l rokonai (sakl, farkas, ding, rka) a mosmedvk s menytflk, azok ugyanis szintn fogkonyak a krokoz irnt.
A szopornyica lappangsi ideje 3-7 nap. Ezutn tmeneti lzas llapot alakul ki (40 Celsius-fok fltti testhmrsklettel), ami a virmit, azaz a vrusok vrbeli szaporodst jelzi. Ezt kt nap mlva jabb, akkor mr tarts lzas llapot kveti. Ez az n. ktfzis lzgrbe, amely jellemz erre a betegsgre. A vrus ltal legyengtett szervezetben msodlagos baktriumos fertzsek alakulnak ki, amelyek a betegsg kpt nagyrszt meghatrozzk.
A tnetek alapjn a szopornyicnak ngy formjt klntjk el.
1. A legjellegzetesebb s leggyakrabban elfordul forma lgzszervi fertzttsgre utal. Kthrtya-gyulladssal s savs orrfolyssal kezddik, amely ksbb gennyess vlhat, slyos tdgyulladssal szvdve.
2. A kvetkez, ltalban az elbbihez csatlakoz forma az emsztrendszer bntalmazottsgt jelzi, torok- s mandulagyullads, hnys, hasmens alakjban.
3. Viszonylag ritkbban fordul el a br megbetegedse, amely heveny esetben a hason jelentkezik gennyes hlyagok kpben. Ezek ksbb prkk szradnak, s nyomtalanul gygyulnak. Elhzd esetben ers korpzs figyelhet meg. letre szl elvltozs lehet az orrtkr s a talpprnk brnek megvastagodsa, amit "kemnytalp betegsgnek" nevez az irodalom.
4. A negyedik, s egyben legslyosabb krforma klnfle idegrendszeri tnetekben nyilvnul meg. Enyhbb esetben csak az llat tompultsga tnik fel a gazdnak. Rossz a krjslat, ha akarattl fggetlen izomrngsokat ltunk bizonyos izmokon, izomcsoportokon. Ez a tic-nek nevezett tnet a flek kztt a homlokon, illetve a halntkizmokon kezddik, majd tovbbterjed a vgtagokra s egyb izmokra, ami az llat mozgst, alapvet letmkdseit komolyan akadlyozza. A szopornyics agyvelgyullads gygythatatlan, gy vgs esetben a kutya elaltatsa vlik indokoltt.
Vgl szintn mint maradand elvltozs lehet a betegsget fiatalon tvszelt kutyk fogn lthat zomnchiny. Abban az esetben, ha a maradand fog ttrse eltt esett t a kutya betegsge, az egsz fogkoronra kiterjed a zomnchiny. Ha viszont a fog ttrse utn fertzdtt, elvltozs csak a fognyakon lthat. A zomnchiny a zomncprizmkat felpt sejtek srlsre vezethet vissza, ezrt az ilyen terleteken lthatv vlik a srgsbarna dentinllomny. Az ilyen fogak termszetesen romlkonyabbak, viszont szerzett hibaknt (megfelel llatorvosi igazols meglte esetn) a killtsokon htrnyt nem jelenthet.
A megbetegedett kutyk kezelse fknt tneti, a szvdmnyek lekzdsre irnyul.
A betegsg kezdeti stdiumban, a msodik lzgrbe eltt beadott szrumnak kedvez hatsa lehet, ilyenkor ugyanis mg nem szaporodtak el nagymrtkben a vrusok, gy a szrummal bevitt ellenanyagokkal nagy rszk mg lekthet. A ksbb adott szrum idegrendszeri krosodst okozhat.
A heveny szopornyica lefolysa 7-10 nap, ami alatt folyamatos kezels szksges. Mivel a szopornyica sokszor hallos kimenetel, gygytsa szszszzalkosan szinte lehetetlen, s gyakran szenved maradand egszsgkrosodst a beteg, ezrt a hangslyt a megelzsre kell fordtani.
Immnis (oltott vagy a betegsget tvszelt) anyk klykei az ellenanyagok elenysz rszt (5 szzalk) mhen bell, a mhlepnyen keresztl, dnt tbbsgt viszont az let els napjn, az n. kolosztrummal (fcstej) veszik fel. A fcstej kt fontos jellemzje a magas ellenanyag-tartalom s a nagy tprtk. Srgs sznt nagy zsrtartalmnak ksznheti, sok tejfehrjt s vitamint is tartalmaz. Legfontosabb alkotrszei a klykk vdettsgrt felels n. immunglobulinok. Ezek nagy molekulj sszetett fehrjk, amelyek felszvdni csak az let els 24-36 rjban tudnak, amg a klykk blhmsejtjei nem zrulnak. Ezrt fontos, hogy az jszltt kiskutyk az els napon minl tbbszr szopjanak.
A fcstej ellenanyag-tartalma nvelhet, ha a tzels eltti 4-6 htben vakcinzzuk a szukt. A vemhessg alatt csak rendkvl indokolt esetben olthat a kutya, s csak ellt vrusokat tartalmaz vakcinval. Az anyai ellenanyagok vdelme, az n. maternlis immunits 10-12 hetes korig tart. Ha ismeretlenek az anya oltsai vagy fertztt krnyezetben vannak a klykk, ajnlatos az oltsok megkezdse eltt szrumozni ket. A szrummal bevitt ksz ellenanyagok kthetes passzv vdelmet nyjtanak: az ebben az idszakban adott vakcina vdhatst nem fejt ki. Vakcinval ellt vagy gyengtett krokozt juttatunk az llat szervezetbe, ami az tvszelshez hasonlan tarts aktv immunitst eredmnyez. A klykket elszr 8-10 hetesen, majd 4 ht mlva, ksbb fl- s egyvesen clszer oltani. Ezt kveten vente egyszer kell az oltst ismtelni.
(Kutyarev, 1997. mrcius,
(Szerz: Dr. Juhsz Csaba s Dr. Lzr Krisztina)
|