Ivarszervi daganatok
2008.03.07. 10:39
Petefszek-, mh- s hvelydaganatok
Mint a daganatos betegsgek ltalban, a petefszek-daganat is fleg az idsebb kutyk betegsge, kivve az elssorban fiatal korban jelentkez teratomkat. Egyes fajtk a tbbieknl gyakrabban betegszenek meg. A krkp tbbnyire egy oldalon jelentkezik, br alkalmanknt az ellenoldali petefszken s a mh nylkahrtyjn msodlagos cisztakpzdssel jrhat. Bizonyos daganatok (granulosa-, theca sejtes s Sertoli-Leydig tumorok) 30%-ban ktoldali nvekedsek lehetnek.
Amennyiben a petefszek daganata ivari hormonokat is termel, a klinikai krkp ennek megfelelen vltozik. Az sztrogn-termel daganatok mr kezdeti stdiumban vres hvelykifolyssal ksrt szablytalan ivarzsi tnetekkel jrnak, amely ksbb a mhnylkahrtya tltengshez, majd gennyes mhgyullads (pyometra) kialakulshoz vezet. A petefszek-daganatok nagyobbik rsze azonban hormont nem termel, ezrt viszonylag hossz ideig rejtve maradhat. Amikor tovbb nvekedve mr a krnyez szerveket elnyomjk, igen vltozatos klinikai tneteket (depresszi, tvgytalansg, a vesemkds s vzhztarts zavara, hasvzkr) okozhatnak. A petefszek daganatai nem hajlamosak tvoli tttkpzsre, ezrt a petefszek s a mh sebszi eltvoltsa (ovario-hysterectomia) tbbnyire elegend. Az ttttel jr esetekben a kezels kemoterpival egszthet ki.
A mh- s hvelydaganatok a petefszektumoroknl valamivel gyakoribbak, ezen bell a mhtumorok elfordulsa mintegy 12-13%. ltalban jindulat leiomyomk s fibromk, kialakulsukban a tzels rendellenessgeinek nincs bizonytott szerepe, viszont a lezajlott vemhessgek nvelik a daganatkpzds kockzatt. A rosszindulat daganatok kzl a leiomyosarcomk s laphm-carcinomk a leggyakoribb tpusok. A betegek tlagos letkora 11 v. A nem kvnt vemhessg megakadlyozsra (nidcigtls) alkalmazott korbbi sztrogn (ethinylestradiol, testosteron s megestrol acetat) kezelsek azonban - mellkhatsknt - mhcarcinoma kialakulsra hajlamostanak! Az tttkpzsi hajlam daganattpusonknt eltr, gy pl. a leiomyosarcoma nem hajlamos tttkpzsre, ezzel szemben a mhcarcinomknl a td, vese, mj, mellkvese s pajzsmirigy szveteiben gyakran tallunk metastasist. A jindulat s ttttel nem jr daganatoknl a sebszi eltvolts kielgt eredmnyt nyjt, ami tttkpzds esetn kemoterpival egszthet ki.
Mhgyullads
Pyometra (gennyes mhgyullads)
Idsebb, nem ivartalantott kutyk lappangva fejld betegsge, amely slyos, nem egyszer letveszlyes llapothoz vezet. A pyometra lthat klinikai tnetekkel legtbbszr vemhessghez nem vezet tzels utn 2-3 hnappal jelentkezik. Korbban a mh fertzdsnek tulajdontottk, ma mr inkbb a hormonlis egyensly felborulsval magyarzzuk, amelynl a bakterilis fertzs inkbb msodlagos szvdmny. Nem hallgathat el az sem, hogy bizonyos hormonlis beavatkozsok, mint pl. a nem kvnt vemhessg megakadlyozsa a przs utni napokban adott sztrognnel, vagy a fogamzsgtl tablettk vagy injekci ellenrizetlen adagolsa, hajlamostanak a pyometra kialakulsra.
Az ivari ciklus szablyozsban szerepet jtsz kt nemi hormon az sztrogn s a progeszteron. A rszleteket mellzve, az sztrognek a mh nylkahrtyjban mirigyek fejldst serkentik, amelyek azutn a progeszteron hormon hatsra lpnek mkdsbe: olyan vladkot termelnek, amely a mh regbe rkez megtermkenylt embrik tpllst biztostjk egszen azok begyazdsig.
Amikor a progeszteron tlslyba kerl, vagy a mh nylkahrtyja a szoksosnl rzkenyebb a progeszteronra, kialakul a mhnylkahrtya mirigyes-tmls tltengse elnevezs krkp (hyperplasia glandularis cystica). Ezt a nem ritka rendellenessget a mirigyvgkamrk burjnzsa jellemzi, amely llandsul. A mhmirigyek vladka eleinte, a tzels krli idszakban mg nyitott nyakcsatornn keresztl eltvozik, s ebben az idszakban a mh egybknt is meglehetsen ellenll a fertzsekkel szemben. Az ivarzs befejeztvel a mhnyak fokozatosan zrdik, ilyen llapotban a mh egyre rzkenyebb a fertzsekre. Amennyiben a mhnyakon keresztl (felszll vagy ascendl fertzs) vagy a vrkerings tjn (hematogn fertzs) baktriumok jutnak a mh regbe, az ott pang vladk kitn tptalajt biztost szmukra s elszaporodnak. A vdekezskppen odaraml fehrvrsejtek kvetkeztben kialakul a gennyes mhgyullads vagy pyometra. Az egyre nagyobb mennyisg folyadk az egybknt ceruzavkonysg mhet jelentsen, sok esetben a vemhessgnl is nagyobbra kitgtja, amelynek kt veszlye is van. Egyrszt a fenyeget mhrepeds: ez kzvetlen letveszlyt jelent a betegre mg akkor is, ha azonnal szlelik s megoperljk. Msrszt a nagy mennyisg gennyes-baktriumos vladkbl kiszabadul toxinok a mjat, a vest s a szvizmot oly mrtkben krosthatjk, hogy az ilyenkor mr elkerlhetetlen mtt s altats nagy kockzatot jelent.
Sajnos a pyometra lappangva fejld krkp, tnetei semmitmondak. A fokozott vzivs (polydipsia) s gyakori vizeletrts (polyuria), vagy a hnys s hasmens sok ms betegsgnl is jelentkezik. Szerencss esetben, amg a mg nyitott mhnyakon keresztl a hvelybl ttetsz vagy fehres szn vladk rl, addig szrevehet pldul abbl, hogy a kutya sokat nyalogatja, tisztogatja magt. Az ilyenkor elvgzett vrvizsglat megemelkedett fehrvrsejtszmot mutat. Ksbb, amikor a felgyleml mhvladk miatt kitgult mh slya megn, a htuls testfl gyengesge szlelhet. A megnvekedett mret, gennyes vladkot tartalmaz mh alapos ultrahang- vagy rntgenvizsglattal flismerhet. Elrehaladott, vesekrosodssal jr esetekben a kutya tvgytalan lesz, elfekszik s ltalnos llapota rohamosan slyosbodik, sajnos tbbnyire csak ilyenkor derl fny a betegsgre.
A betegsg ugyan hnapok alatt fejldik ki, de mire szrevesszk, a toxikus folyamatok miatt a beteg llat mr igen slyos, akr letveszlyes llapotba kerl, ami azonnali beavatkozst ignyel. A tenyszrtk megvsa rdekben, klnsen kivl genetikai htter egyedeknl meg lehet ugyan prblkozni a gygyszeres, n. konzervatv kezelssel, m ennek a kimenetele ktes. Mg eredmnyes eseteknl is mindig fennll a kijuls veszlye. Amellett, hogy a tovbbtenysztsre alkalmas llapot visszalltsa bizonytalan, a mtttel val kslekeds az llat lett is veszlyeztetheti. Valjban a pyometra egyetlen gygymdja a petefszek s mh azonnali eltvoltsa (ovariohysterectomia). Abban az esetben, amikor a mj- s vesekrosods mg nem tl slyosfok, a mtt krjslata kedvez, az llatok gyorsan s vglegesen gygyulnak. Az elrehaladott esetekkel s rossz ltalnos llapottal egytt jr fokozott mtti kockzat cskkentse rdekben clszer az intravns folyadkterpia, valamint a kerings gygyszeres tmogatsa.
A betegsg megelzse rdekben a nem tenysztsre sznt llatokat clszer idben ivartalantani, mert nluk a pyometra jelentkezse gyakorlatilag kizrhat.
(Forrs: Szent Istvn Egyetem llatorvos tudomnyi Kar, Szlszeti Tanszk s Klinika)
|