Cukorbetegsg
2008.02.01. 08:29
A cukorbetegsg a kutyk s a macskk viszonylag gyakori endokrin rendellenessge, amely abszolt vagy relatv inzulinhinyt eredmnyez. A sikeres kezels alapfelttele az inzulinadagols, de az trend mdostsa s az letmd rendszeressge szintn fontos.
Cukorbetegsg a kutyk krben
A cukorbetegsg az emberekhez hasonlan az llatoknl sem ritka betegsg, kutykban az sszes betegsg 1%-t teszi ki. Bizonyos fajtkban gyakrabban fordul el, pldul spnielekben, tacskkban, terrierekben, uszkrokban, spitzekben. Fleg kzpkor s idsebb llatoknl tallkozhatunk vele, szukkban ngyszer olyan gyakran alakul ki, mint kanokban.
A cukorbetegsg sok okbl alakulhat ki, s nem minden tnyezje tisztzott. A betegsget alapveten a hasnylmirigy ltal termelt hormonnak, az inzulinnak a hinya okozza, ami a vrcukorszint megemelkedsben, s cukorvizelsben nyilvnul meg. Cukorbetegsgrl akkor beszlnk, ha a beteg vrcukorszintje tartsan meghaladja a 7, 6 mmol/l- t.
A legjellemzbb tnetek, hogy kedvencnk a szoksosnl sokkal tbb vizet iszik, illetve vizel, s feltnhet, hogy aceton-szag a lehelete. Elszr hzs, majd fogys, fradkonysg, rendellenes tvgy figyelhet meg. Gyakran elfordul, hogy a szre hullik, fnytelenn vlik, esetleg bre korpzik. Elrehaladottabb esetekben szrkehlyog alakulhat ki. Azt vesszk szre, hogy kedvencnk ltsa romlik, esetleg teljesen elveszti azt, s nekimegy mindennek a jl megszokott krnyezetben is. A betegsg vgkifejlete lehet a tudatvesztses llapot is.
Ha ilyen, vagy ehhez hasonl tneteket szlel az llat tartja, azonnal kezelorvoshoz kell fordulnia, aki megvizsglja az llatot, vrt s vizeletet vesz tle. Az llatorvos a tnetek s a laborvizsglatok eredmnynek egyttes rtkelse utn, ms betegsgektl elklntve llaptja meg a diagnzist. Tudnunk kell, hogy a cukorbetegsg kezelst az llat lete vgig - az emberhez hasonlan- fenn kell tartani, s a gygyszeres kezels mellett letmd-vltoztatsra s specilis ditra is szksg van.
A betegsget insulin injekcik adsval kezeljk. Ma haznkban mr ltezik olyan llatorvosi ksztmny, mely serts inzulint tartalmaz, ami teljesen megegyezik a kutya inzulinjval. Ezt a ksztmnyt br al kell fecskendezni egy specilisan erre a clra gyrtott fecskendvel. A megfelel adagot az llatorvos hatrozza meg szigor kontrollvizsglatok mellett, majd alapos felkszts utn a gazdi otthon adja be rendszeresen kedvencnek az injekcit. Az llatgygyszatban hasznlt inzulinnal - hatstartamnak ksznheten - esetenknt elegend lehet a kutykat naponta egyszer kezelni, gyakorlati tapasztalatok szerint a legtbb esetben - a vrglkz-koncetrcik ellenrzse mellett - naponta ktszeri kezelsre van szksg. Nyugodtan llthatjuk, a t olyan vkony, hogy a kedvencnk akr ssze is tvesztheti a beadst egy sznyogcspssel.
A gygyszer folyamatos adsa mellett nagyon fontos, hogy hogyan etetjk a kutynkat. Napi egyszeri inzulin adsa mellett kt rszletben, napi ktszeri inzulin adag mellett, pedig ngy rszletben etetjk meg a szoksos adagot. Fontos az elesg sszettele is, 2/3-a hs, 1/3-a pedig sszetett sznhidrt s zldsg legyen. Ezt kszthetjk hzilag, illetve forgalomban vannak klnbz dits tpok is. Mindenfle stressztl, terhelstl vnunk kell kedvencnket. Folyamatosan ellenriznnk kell a vzfogyasztst, a vizelett s a testtmegt.
Kszenltben kell tartanunk mzet, vagy szlcukrot, hogy ha inzulin tladagols, vagy nem megfelel idpontban trtn etets sorn hirtelen leesik a vrcukorszint, akkor azt a kutyus nyelvre, vagy fognyre tudjuk kenni. Az ilyenkor tapasztalt tnetek: remegs, izgatottsg, gyengesg, nem ritkn tudatveszts fordulhat el.
Az emberi gygyszatban ismert klnbz tablettkkal val kezels kutyk esetben nem hatsos! Szuka kutyknl tovbb ajnlott az ivartalants, gy cskkenhet a szksges inzulin adagja, illetve bizonyos esetekben meg is sznhetnek a tnetek. Nagyon fontos, hogy az llatorvosa ltal meghatrozott gyakorisggal vigye el kedvenct ellenrz vizsglatra, hogy a lehet legjobban karbantartsuk ezt a betegsget.
Az llattulajdonosok rszvtele
A terpia sorn a cukorbeteg llat tulajdonosnak meg kell tanulnia, hogy aktvan rszt vegyen az llat llapotnak nyomon kvetsben. A legtbb gazda - ha megfelel kpzsben rszesl - gyorsan megtanulja az inzulininjekcik beadst, valamint a klinikai tnetek pontos ellenrzst s regisztrlst. Az llattulajdonos feladata az is, hogy rendszeres etetsi s testmozgsi rendszert alaktson ki s tartson fenn kedvence szmra. Kezdetben ehhez szksgk van az llatorvos segtsgre.
Prognzis
A cukorbeteg llatok esetben a betegsg krjslata nagymrtkben fgg az llattulajdonos hittl, tjkozottsgtl s kitartstl. E tnyezket kedvezen befolysolhatja az llatorvos segtsge, valamint az ltala adott informcik minsge. Az llatorvos btorthatja az llattulajdonosokat azzal, hogy elmondja nekik: egy cukorbeteg llat kezelse hls feladat, s egyltaln nem mindig olyan nehz, mint azt nha gondoljk.
(Dr. Vass Andrea)
|