Ivartalants 1.
2007.09.20. 12:35
Ivartalants az egszsgrt!
A kutyk-macskk mtti ivartalantsa nehz dntst jelent a tulajdonos szmra, pedig a nem tenysztsi clbl tartott egyedek ivartalantsa hasznos mind az llat, mind a gazdja szmra.
Az ivartalants f clja a rendszeresen jelentkez ivarzsok s nem kvnatos przsok megelzse. A vletlen przsok eredmnyekppen a kidobott, kbor llatok szma oly mrtkben n, amivel az llatvd egyesletek s menhelyek kptelenek lpst tartani. Noha a gygyszeres fogamzsgtls, illetve vetltets is megoldhat, ezek a beavatkozsok a kutyk - macskk (s rszben a tulajdonosok) szmra sok kellemetlen mellkhatssal jrhatnak.
Tzel szukk esetben a kan kutyk tvoltartsa kitartst s llkpessget ignyel. Nstny macskknl nem elhanyagoland szempont, hogy ivarzs sorn az llatok viselkedse jellegzetesen megvltozik, ami a tulajdonos szmra sokszor nehezen tolerlhat. Mindezektl a problmktl ivartalantssal menteslhetnk, de tbb betegsg rizikja is cskken, erre nhny plda az albbiakban.
Az emldaganatok az t vesnl idsebb, nem ivartalantott nstny kutyk leggyakoribb rendellenessgei kz tartoznak, ritkbban macskkon is elfordulhatnak.
(Az albbi viden egy emldaganat eltvoltst lthatjuk.)
videa.hu/videok/allatok/emlodaganat-kutyaknal-allat-allatok-allatorvos-ZGHlrllReFKRXbK0
Az ivartalants tnye mellett annak idpontja s az letkor is jelentsen befolysolja az emldaganatok gyakorisgt. Az els tzels jelentkezse krli letkorban elvgzett ivartalants bizonytottan cskkenti az emldaganatok kockzatt.
Idsebb llatokban nem ritka a lappangva kifejld gennyes mhgyullads, amely gygykezels nlkl hallos kimenetel.
Br 3 vesnl fiatalabb tenyszllatoknl gygyszeres terpia is szba jhet, tbbnyire a petefszkek s a mh mtti eltvoltsa a legbiztonsgosabb megolds. Sajnos az ids, beteg llatok altatsa s mttje jval nagyobb kockzattal jr, mint a fiatal korban megelz cllal elvgzett ivartalants. Br a csekly kockzat s a kedvez sebgygyulsi erly a mielbbi (klykkori) mtt mellett szl, nem hallgathat el a tl korai ivartalants egyik lehetsges ksi kvetkezmnye, a vizeletmegtartsi zavar (incontinentia).
A petefszek s mh daganatos elvltozsai viszonylag ritkbban elfordul betegsgek, melyek ivartalantssal ugyancsak megelzhetk. A hvelyeless bizonyos fajtk laza konstitcij egyedeiben a tzelshez kapcsold llapot, mely legtbb esetben mtti beavatkozst ignyel.
Miutn a mttre elsznta magt, humanitrius szempontbl sok tulajdonos az llat nemi letnek megtartsa rdekben a petefszek eltvoltsa helyett a petevezet lektst kri. J lelkiismerettel az llatorvos ilyen beavatkozst nem vllal, mivel a lekttt petevezet mellett bent hagyott petefszek knnyen elcisztsodik, aminek folyamatos ivarzs, rosszabb esetben vgzetes kimenetel gennyes mhgyullads lehet a kvetkezmnye. Az is gyakori tvhit, hogy a kutynak s macskknak ivartalants eltt legalbb egyszer szlnie kell. Valjban az ivarrs krl, a teljes testi fejlettsg utn, de mg a tenysztsbe vteli kor elrse eltt ivartalantott llatnl szmos gond elkerlhet, amelyek a vemhessg, az ells vagy a klykk felnevelse sorn addhatnak. Kutynk vagy macsknk nem lesz boldogtalanabb, ha soha nem szletnek utdai s nem lheti t az anyasg rzst.
Nhny szt a hm ivar llatokrl is. A kan kutyk s macskk ivartalantsa (kasztrci) szintn j megolds szmos problma megelzsre. Kzismert a kandrok elcsavargsa s verekedse, amelybl sokszor slyos srlsekkel kerlnek ki, de a penetrns ivari szag vizelet rtse is nehezen viselhet el. Kutynl az agresszv viselkeds, a kellemetlen szexulis magatartsformk jelentenek gondot, melyekrl kedvencnk megfelel trninggel s kedvessggel sem szoktathat le, viszont ezek a problmk ivartalantssal az esetek tlnyom tbbsgben megsznnek vagy cskkenthetk. Az sem elhanyagolhat rv, hogy az intakt kanokban gyakori rosszindulat heredaganat kialakulsa kasztrcival megelzhet, illetve kezelhet. Vgl pedig a kasztrci klnbz prosztata betegsgekre (pl. cysta, hyperplasia s daganatok) szintn jtkony hatst fejt ki.
sszegezve teht, a fiatal korban trtn ivartalantssal a kutyk s macskk szmos komoly szlszeti jelleg betegsge megelzhet, illetve kialakulsnak eslye jelentsen cskkenthet.
(Forrs: Szent Istvn Egyetem llatorvos-tudomnyi Kar, Szlszeti Tanszk s Klinika)
|