Tplls 3.
2004.11.02. 10:31
Nem nvnyev, de szksge van r!
Mirt adunk tl sok fehrjt a kutynak? Klykknl mg kevs a csontok kalciumtartalma.
Annak rdekben, hogy a csontozat fejldse optimlis legyen, a tpllkkal biztostani kell a megfelel kalcium s foszfor felvtelt. Nagyon fontos szempont nemcsak a mennyisgk, hanem a kutyknak megfelel arny (3:1, Ca:Ph) biztostsa.
ltalnos hiba, mikor az embereknek sszelltott kalcium-foszfor kiegsztket etetik a klykkkel, mert azokban ms a kalcium s a foszfor arnya, ami a kutynak nem megfelel. Radsul a gyri ksztmnyekben a D3-vitamin tlzott mennyisgben fordul el.
Rgebben divatos volt a tenysztk kztt a Caldea tabletta adagolsa, amelynek tladagolsa a fent emltett okok miatt slyos csontnvekedsi deformitsokat, gyakran spontn csonttrst eredmnyezett. Gyakori ltvny volt a rendelkben megjelen orosz agrhoz hasonlan vkony, magas, de hibs vgtaglls nmet juhszkutya, amelyik egy mter magasrl leugrott valahonnan, s eltrte a lbt.
Ma mr ezzel a hibval egyre kevsb tallkozunk, mert szinte mindentt hozzfrhetek a specilisan kutyknak sszelltott csonterst tablettk vagy porok, amelyeket a testsly fggvnyben kell etetni a klykkkel.
Mostanban, tapasztalatunk szerint, az a leggyakoribb problma, hogy a nvekeds rdekben tlzott az llati eredet fehrje bevitele. Ezt a gazdk gy hibzzk el, hogy vagy csak szinte hsflesggel etetik kedvencket s egyltaln nem, vagy igen kevs s egyoldal nvnyi eredet ksztmnyt biztostanak a takarmnyba. Legrosszabb esetben annyira elrontjk a kiskutyt, hogy az nem is hajland, kizrlag hsflesget enni.
Tudni kell, hogy az letkornak s a fajta mretnek megfelelen kivlasztott gyrilag sszelltott tpok beltartalmi rtke teljes rtk, ezrt mg extra hskiegsztsre sem szorulnak.
St, a tpok ilyen jelleg "feljavtsval" a kiskutynak hossz tvon komoly krokat okozhatunk.
Egyoldal llati fehrje etetse esetn kiskutyknl sntasg jelentkezik.
Ennek oka egy csontvel vagy csonthrtyagyullads a nvekedsi znkban.
Ilyenkor megterhelsi tpus sntasg jelentkezik, a vizsglat alkalmval a fjdalom mechanikusan is kivlthat. A betegsgre jellemz, hogy hosszabb fekvs, pihens utn nhny lpst csak igen nehezen tesz meg az llat, majd a mozgsa fokozatosan javul, kisebb terhelsre jra romlik.
Slyosabb esetek gygyszeres kezelsre szorulnak, mg az enyhbbek helyes kezels esetn spontn gygyulnak.
Sajnos, azonban ez a panasz a csves csontok hosszirny teljes kifejldsig jra elfordulhat. Prognzisa mgis kedvez, mert 12-15 hnapos kor utn mr nem fordul el tbbet, s az llat lete vgig semmilyen panaszt nem fog okozni.
A diagnzis s a kezels folyamn azonban vatosnak kell lennnk, mert azonos vgtagon jelentkez vissza-visszatr sntasg esetn gondolnunk kell az zletekben esetleg kialakult porclevlsra, pldul a vll- vagy knykzletben, a htuls vgtagok esetn a cspzleti diszplzira.
Ezek megfelel rntgen diagnzis segtsgvel kiszrhetek s szksg esetn sikeresen operlhatak.
Nem egszen ehhez a tmhoz tartozik, de meg kell emltennk, hogy az telben az llati s a nvnyi tpllk kztti arny 50:50 szzalknak betartsa a kutya lete vgig fontos, mert idsebb korban a csak hssal etetett egyedek slyos, visszafordthatatlan veseproblmkkal fognak kzdeni, amely megrvidti az letket.
Mindennapos krds a klykkutya-tulajdonos rszrl, hogy kedvencnek mirt van olyan nagy btyk a lbtvn? Ez norml esetben egy fiziolgis angolkr, amelyet a ksbbiekben a kutya kin. Nem normlis azonban az az llapot, ha a klyk lba oldalrl nem egyenes, s nem tud rendesen felllni, mert a csnkja, illetve a lbtve olyankor is a talajhoz r. Idben vgzett megfelel kezels hatsra tkletes gygyuls rhet el.
A msik gyakori hiba, ha az llatot szembl nzve az alkarjai O alakak. Ez a hiba jelentkezhet egyik vagy akr mindkt vgtagon is. Ktirny rntgenfelvtel szksges annak eldntshez, mi a hiba oka. Tudni kell, hogy az alkarok az emberhez hasonlan kt csontbl, az ors- s a singcsontbl llnak. Ezek mindkt vgn epihysis fugk, azaz nvekedsi znk tallhatak. Amennyiben az egyik csont nvekedse valamilyen okbl idlegesen lell, a msik termszetesen tovbb nvekszik, emiatt a vgtag az anatmiai skhoz kpest elgrbl. Ez kvetkezmnyesen a knykzlet hibs alakulst is maga utn vonhatja. Ilyenkor az alkarok ltal alkotott zleti felsznek nem pontosan illeszkednek a felkarval, ez slyos sntasg kialakulsval jr.
Ennek a hibnak fiatal korban trtn sebszeti korrekcijra addig van lehetsg, amg a vgtag hosszirny nvekedse be nem fejezdtt. Ez esetben a nvekedsben lemaradt orscsontbl egy pontosan kiszmtott darabot ki kell vgni. Lehetsg van a vgtag kiegyenesedsre. Az eltvoltott darab tkletesen ptldik. A hosszirny nvekeds befejeztvel ez a mdszer mr nem jrhat. Ezekben az esetekben mr csak ortopdiai korrekcis mtti lehetsg marad.
Figyelemmel kell lennnk fiatal kutyk srlseinl arra a tnyre, hogy srlsek esetn ritkbb a diaphysis trse, mivel az mg igen rugalmas, szinte hajlkony. Gyakoribb az, amikor megsrl. Lehet az elmozduls csak igen kisfok, szinte alig szrevehet, ksbb mgis spontn gygyuls esetn a vgtag grblst eredmnyezi. Ennek elkerlse rdekben a srlt nvekedsi znt azonnal stabilizlni kell, kls, vagy szksg esetn bels fmmel val rgztssel. A vgtag korrekcija igen komoly problmkkal jr, legtbbszr az alapok az etets hibja.
Ezrt azt javasoljuk, hogy mr a vemhes szuka etetstl kezdve a klyk-, majd a felnttkori tpllst is helyesen vlasszk meg, mert ez esetben elkerlhet sok kellemetlensg, ami ksbb esetleg csak igen nehezen vagy egyltaln nem korriglhat.
(Forrs: Kutyarev, 1996. mjus, Dr. Juhsz Csaba)
|