Ells, utdok
2004.11.02. 10:28
Ells, utdnevels
"Klykd voltam, vredbl lettem"
A kutyatulajdonosok ltalban nem tudjk mire vllalkoznak, amikor elhatrozzk, hogy kedvencknek prt keresnek, s "csupn egszsgi okokbl, legalbb egyszer le kellene klykezni a szegnyknek". Itt rgtn szeretnnk tisztzni azt a slyos flrertst, hogy nem szksges felttlenl minden kutynak szaporodni, legalbbis egszsgi okok miatt egyltaln nem!
Sem a szuka, sem a kan kutyknl nem jelent elnyt vagy htrnyt idsebb korban jelentkez betegsgek vagy brmilyen ms egyb szempontbl a prosods hinya. Errl mindkt nem tulajdonosait igen nehz meggyzni, ami abbl is ltszik, hogy kliniknk szmtgpes prkeres nyilvntart programjban elkpeszt mennyisg jelentkezt regisztrltatunk. Az utbbi vekben mr haznkat is elrte a kutyapopulci tlzott elszaporodsa. Ezrt tallkozhatunk olyan sok kbor ebbel, amelyek kros kzegszsggyi hatsai kzismertek. Ez az oka annak is, hogy egyes fertz betegsgek megfelel vakcinzs hinya miatt nlunk mindennaposak, mg azokon a helyeken, ahol az oltst minden kutya megkapja, szinte el sem fordulnak.
Az igazsghoz hozztartozik, hogy a prkeressre felknlt egyedek kztt az ivararny hihetetlen mrtkben eltoldott a kan kutyk javra. gy tnik, a "fis" gazdk jval fontosabbnak tartjk kedvenck szaportst, mint a "lnyosak".
Az els dilemmt a prvlaszts okozza. Sajnos, nem mindenki elg alapos. Sokszor nem vesznek figyelembe alapvet egszsgi kritriumokat a kivlasztott egyedekkel szemben, ennek a kros kvetkezmnyei a szletend utdoknl rkldskor jelentkeznek.
sszer szelekcival cskkenteni lehet sok rkletes betegsg gyakorisgt az utdoknl. Legjobb plda erre a cspzleti dysplasia (cspficam) szelekcival trtn cskkentse egyes llomnyokban. Ezrt nem szabad a tenysztst kizrlag kllemi kritriumokra vagy rzelmi alapokra helyezni, nem rt, ha nha figyelembe vesszk az szrveket, mieltt slyos fejldsi rendellenessgekkel szlet, s egsz lett lland fjdalommal lelni knytelen kutyt "gyrtunk". A fentieken elgondolkozva, mieltt megtrtnik a proztats (felttlenl eltte, s ne utna!) krjk ki szakemberek, lehetleg tapasztalt tenyszt s az llatorvos vlemnyt.
A kutyk vemhessgi ideje tlagosan 63-65 nap. Az 59. nap utn szlet kiskutyk mr nem tekintendek koraszlttnek, ezek normlisan kifejlettek, letkpesek. Az 59. nap eltt trtn szls vetlsnek szmt, a magzatok letkptelenek lesznek.
A normlis szlst a klykk hormonlis mkdse indtja meg. Amennyiben ez spontn nem kvetkezik be (pldul elhalt magzatok miatt), a szlst mestersgesen kell megindtani, vagy mtti beavatkozsra kerl sor. A szls kezdett tolfjsok jelzik. A prarsben megjelenik egy kis, folyadkkal telt hlyag, amely ksbb felreped. Nem mindig lthat, gyakran csak a magzatvz elfolyst szleljk. Ekkor vatosan (s fleg STERILEN!!!) ujjal kitapinthatjuk a szlt tgassgt, a klyk helyzett. Vigyzva, hogy nem srljn meg, segthetnk a szuknak, a tolfjsok kztti sznetekben ne engedjk a klykt visszacsszni, nyomskor vatosan hzzuk. Leggyakoribb, hogy a kicsi mr flig kilg a szltbl, s a tulajdonosok ktsgbeesve telefonlnak az llatorvosnak. Ebben az esetben mr erre nincs id, mert a kldkzsinr megszorulhat, nem kap oxignt a klyk s elpusztul. Ilyenkor hatrozott, folyamatos hzssal vilgra tudjuk segteni a jvevnyt.
A szuka fogval tpi fel a magzatburkot (vagy mr a szltban magtl felreped), elrgja a kldkzsinrt, lenyalogatja a kiskutyt, vgl megeszi a magzatburkokat. Gyakran a tulajdonosok nem engedik a szuknak elfogyasztani a placentkat, pedig azok lettani hatsa jtkony a szuka szervezetre az ells utni rehabilitcis idszakban. Miutn a klyk oxignelltsa a kldkzsinron keresztl megsznik, sor kerl az els spontn lgvtelre. Innen kezddik az nll let. Amennyiben a keznkbe kerl a frissen szletett kicsi, s a kldkzsinron vele egytt a magzatburok is, fontos, hogy a kldkzsinrt kzzel szaktsuk el. (Ne hasznljunk les szerszmot, gondoljunk arra, hogy a szuka is csak a fogait hasznlja.) gy a vrzs a roncsolt kldkzsinron a lehet leggyorsabban csillapszik. Csak szksges esetben, ers vrzs esetn hasznljunk lektst, ahhoz mindenkppen steril fonalat hasznljunk. Ha a magzatburok magtl nem reped fel, azt is fel kell szaktani, s a kiskutya szjbl, orrbl ki kell trlni a magzatvizet. Fejjel lefel - fejt, testt stabilan rgztve - meg kell lblni, hogy a lgvtelt ne neheztse a lgutakban lev folyadk. Textlival szrazra trljk, s a mellkason a szvtjkot erteljesen drzsljk. Hasznlhatunk a nyelv al cseppentve lgzsfokoz cseppet is (Respirot cseppek A.U.V.). A spontn lgvtelnek t percen bell meg kell indulnia. Amint temess vlik - a kiskutya ltalban felsr -, mozgsa is egyre erteljesebb, a szopsi reflex megindul. Fontos tudni, hogy az els 72 rban veszik fel a kiskutyk az anyatejbl az ellenanyagokat, ezrt, ha lehetsges, kizrlag azzal szoptassuk ket. Csak ezutn segtsnk dajkakutyval vagy kutyatejptl tpszerrel. (Tehntejjel nem tancsos felnevelni a kicsiket, mert slyos angolkr lehet a kvetkezmnye!) gyelni kell arra, hogy mindegyik kiskutya minimlisan 2 rnknt szophasson. Erre folyamatosan figyelni kell egszen hromhetes korig, amg a kicsik a szemket ki nem nyitjk, s mr nllan kpesek tpllkot felvenni. Ha szksges, addig kell cumiztatni is ket, csak azutn kezdenek szilrdabb telt mr egyedl, tlbl enni.
Amennyiben nagy az alomszm, clszer a trsasgot kt egyenl csoportra osztani, s azokat felvltva rnknt a szuka al helyezni. gy mindegyik klyk ktrnknt biztosan szopik. Ne selejtezzk ki a ltszlag letkpes kicsiket az alomszm cskkentse miatt rgtn az elejn, mert az els nhny napban mg a termszetes szelekci miatt elhulls is lehetsges. Termszetesen a szletett fejldsi rendellenessgekkel terhelteket ki kell szelektlni.(Pl. farkastorok, nylszj.) Az esetleg szksges euthanasit bzzuk az llatorvosra.
A kiskutyk szletse kztt tlag 2-6 ra telik el. Ha 6 rn tl vagyunk, llatorvosi segtsg szksges. Hibs a szuknak mhsszehzt (Oxytocin inj.) adni anlkl, hogy a szltban a magzat helyzetrl tjkozdnnk. Rendellenes elhelyezds klykk esetn mhrepedst idzhetnk el, ami a szukra nzve vgzetes lehet. Ilyen komplikci esetn azonnal forduljunk llatorvoshoz!
A szukt s a kicsiket 1-2 nappal az ells befejezse utn minden esetben vizsgltassuk meg. Ilyenkor kell kontrolllni a mh llapott, az esetleg bentrekedt kiskutykat vagy a magzatburkot. Gondoskodni kell a szuknak kalcium kiegsztsrl, s szksg esetn a mh sszehzdst serkent szerekrl. Normlis esetben egyre ttetszbb, tisztbb s kevesebb vladk rl a mhbl a hvelyen keresztl. A vladkozs hrom httel a szls utn megsznik. Amennyiben a hvelyvladk tbb mint hrom httel az ells utn mg nem sznt meg, mindenkppen llatorvosi segtsg szksges. Ez az a peridus, amg a mhnyak nyitva van a klvilg fel, s ez azt a veszlyt jelenti, hogy a mh rege befertzdhet. A mhnyak zrdsa utn emiatt gennyes mhgyullads alakulhat ki. Ezt megelzend, a higinis krlmnyekre fokozottan legynk tekintettel a szoptats szukknl.
Az aggd szukatulajdonosok gyakran szeretnk id eltt csszrmetszssel vilgra segttetni a klykket. Ezt csak indokolt esetben szabad elvgezni, elzetes vizsglatok alapjn. Tudni kell hozz a vemhessg pontos idejt, ezrt j, ha pontosan feljegyezzk a fedeztetst. Indokolatlanul nem szabad koraszltteket vilgra segteni, mert azok nagy valsznsggel letkptelenek lesznek. A mtt szksgessgnek megtlst bzzuk az llatorvosra. A szakszeren elksztett s vgrehajtott csszrmetszsnek a ksbbiekben a szukra nzve semmilyen kros kvetkezmnye nincs. A ksbbiekben a nstny jra fedeztethet s normlisan lesz vemhes. Az gy vilgra hozott letkpes kiskutyk a magzatburokbl val szabadulsuk utn nhny percen bell levegt vesznek s mire anyjuk lekerl a mtasztalrl, normlis eseten mr az els szopsra is kpesek. Mttkor lehetsg van vgleges ivartalants elvgzsre, amennyiben a tulajdonos ezt kln kri. A csszrmetszskor ivartalantott szuka megfelel mennyisg tejet termel, gy a kiskutykat fel tudja nevelni.
Vgl a legfontosabb: tudunk-e megfelel gazdkat tallni a klykknek?
Errl j, ha mr a szletsk eltt vagy szops koruk alatt gondoskodunk. Az elvlasztsuk nagy teher, ha az egyre csepered - mellesleg nagyon aranyos - kisklykk a nyakunkon maradnak. Ha nem hisznek neknk, krdezzk meg olyan ismerseiket, akik mr beestek ebbe a hibba, s egy alom rdgfika klyk heteken, rosszabb esetben hnapokon keresztl mdszeresen puszttotta kertjket, laksukat, valamint az sszes hozzfrhet berendezsi s hasznlati trgyukat. Mindezek ellenre, ha megkrdezik a sokat prblt szukagazdt a hnapokig randalroz klykkrl, azt vlaszoljk, rmes volt, de olyan tndriek voltak a kicsik, hogy az mindent krptolt.
(Forrs: Kutyarev, 1996. janur, Dr. Juhsz Csaba)
|