Kullancsok
2007.01.16. 16:37
FONTOS TUDNIVALK A KULLANCSOKRL
Haznkban tbb, mint 18 fajta kullancs l. A nstny tbb ezer pett rak, amikbl elszr szeplnyi, hatlb lrvk kelnek ki s rgvest tpllkozni kezdenek, az egyszeri vrszvs utn nimfv vedlenek. Ezek a mr nyolclb, gombostfejnyi vrszvk alakulnak aztn imgv, ugyancsak egyszeri vrszvs utn. A kifejlett img hm a prosods utn azonnal elpusztul, a nstny a megtermkenyts utn jbl vrt szv, majd a petk leraksa utn maga is kveti a hmet. E fent vzolt letciklus 2-6 vig tart, ha a kullancs hamarabb jut a szksges tpllkhoz, akkor lete rvidebb lesz, ha nsges idk kszntenek r, akr vekig vrhat az talakulssal. Ez alatt csak nvnyi nedvekkel s a harmatbl nyert vzzel tpllkozik.
A fent vzolt lettbl is kvetkezik, hogy a kullancs mindhrom ltllapotban megtmadja az embert, m a lrvk csak kivteles esetben fertzttek. Azonban els vrszvsuk sorn fertzdhetnek a kisemlsktl, ezrt a bellk kifejld nimfk mr sokkal gyakrabban hordozzk a krokozt. A logikus az volna, ha a kifejlett kullancsok kztt tallnnk a legveszlyesebbeket, m a gyakorlatban mg sincs ez gy, mert azokat mr sokkal knnyebb szrevenni, gy eltvoltani a fertzs bekvetkezte eltt.
m mieltt elbznnk magunkat, j tudni, hogy a kullancsokat a termszet olyan pazar tll felszerelssel ltta el, amit az embernek sem knny lepiplnia. Az hes kullancs mindig flfel mszik, a fszl hegyre vagy a kisebb bokrok tetejre, ahonnan mr a kistest rgcslkra is rakaszkodhat. Mg a kifejlett kullancs sem mszik msfl-kt mternl magasabbra, ezrt nem igaz az, hogy a fkrl kell vrnunk a potyog veszlyt. Az ldozatra leselked lskd rzkeli a test melegt, szagt, mg a killegzett leveg szndioxid tartalma is vonzza. A tpllkszerzsben valsznleg a tapints is segti, ahogyan megrinti a mellette elhalad kis rgcsl vagy nagyobb emls, azonnal megragadja.
Az zelt lbak vgn karmok, nylks anyaggal bevont szrk, st tapad prncskk biztostjk a stabilitst. A fejbl elremered szvkt csipesz - szer tok bortja, amely a behatols utn sztnylik, s nem engedi kiesni. A behatols szrevtlensgt tbbfle anyag segti: a szrs eltt a kullancs rzstelenti a brt, st egy szaruold vladkot is frcskl r, ami felpuhtja azt. Mg gyulladsgtlt is spriccel, nehogy a fjdalom vagy a viszkets elrulja, miben mesterkedik.
Szvkjnak eldugulst egy vralvadst gtl anyag befecskendezsvel kerli el, de emellett mg ragaszt hats vladkot is alkalmaz, felkszlve a napokig tart szvsra. A kifejlett nstny testtmegnek akr 130-szorost is kiszvja egyszerre, s ezzel prhuzamosan az eredeti trfogat 10-20 szzalkra srti ssze. A felesleges folyadkot a folyamatos nylzs sorn veszti el, s ezzel elrkeztnk az ember szempontjbl legveszlyesebb mozzanathoz, mert a kullancsok esetben a fertzs tvitelnek leggyakoribb mdja az, hogy a nylmirigyekben tenysz mikroba ezzel a nylzssal jut be az ldozatba.
A kullancstalants sznes folklrjnak egyik kedvelt eleme a parazita megfojtsa olajjal, krmmel, zsrral. Pedig ezek a mdszerek inkbb veszlyesek, mint clravezetk, hiszen klendezsre ksztetik az llatot, s mivel pldul a Lyme-kr okozja a kullancs gyomrban tanyzik, ezzel siettethetjk a fertzst.
A brbe frdott kullancs eltvoltsra csak nhny ra ll rendelkezsre. Tudni kell, hogy a csps utni els rban az llat csak szv, ilyenkor elenysz a fertzsveszly. A kockzat azonban ngy-hat ra utn ugrsszeren megn, mert az llat kzpbelbe kerl vrben a krokozk nhny ra alatt flszaporodnak, mr a nyla is fertztt vlik, s ekkorra a kullancs mr kzvetlen kapcsolatban ll az ldozat rrendszervel.
A parazita kiszedsnek helyes mdszere, ha a fejhez - azaz a brnkhz – legkzelebb fogjuk meg csipesszel s egyenletes, lass mozgssal, enyhe csavarssal kihzzuk. Vigyzzunk, ne nyomjuk meg a potroht, mert abbl kiszabadulhatnak a baktriumok. Semmilyen kvetkezmnye nincsen annak, ha a kullancs feje a brben marad, mert abban nincsenek krokozk, s a kitin, a szlkhoz hasonlan, akr magtl is kilkdik egy-kt nap utn. A kullancscsps idejt jegyezzk fel, s a kvetkez hetekben figyeljk az llatot. Ha brmilyen elvltozst vagy tnetet szlelnk, azonnal forduljunk orvoshoz.
A veszlyt fokozza, hogy most mr nem kell ahhoz pldul kirndulni, hogy valaki kullancsokkal fertzdjn, mert az erdkn, ligeteken kvl mr a teleplsek belsejben, vrosi zldvezetekben is szp szmmal megtallhatk.
TERJESZTETT BETEGSGEK
1. Babesiosis tnetei
Leggyakrabb a heveny forma: nagyfok elesettsg, lz (akr 42 oC), a vrfestkvizels miatt sttbarna vizelet s a fognye kifehredik vagy elsznezdik, tbbnyire srgs rnyalatra. Ha egybevgnak a tnetek, azonnal rohanni llekszakadva a dokihoz!!!
Tl heveny lefolys esetn fiatal, vagy legyenglt ellenllkpessg (beteg, vemhes, szoptats) kutyk hirtelen elpusztulhatnak heveny lgzsi elgtelensgben, illetve a vrkerings hirtelen sszeomlsban. Krnikus esetben lz, bgyadtsg s mjelgtelensg tnetei jelentkeznek. A Babesiosis slyos vrszegnysggel jr, a vest slyosan krost megbetegeds, amely gyors llatorvosi beavatkozs hinyban vgzetes.
Vdekezs:
- SPOT-ON CSEPPEK
A kell hats elrse rdekben tartsuk be a hasznlati utastst! A szer a kezelst kveten 24-48 rn bell kezdi kifejteni a hatst, ezrt ezt is kalkulljuk be. A kezelst kveten 48 rig ne sztassuk, frdessk a kutyt s ha a hatanyag felszvdsa eltt es ri, vagy vizes fben fetrengett a kutya, ismteljk meg a kezelst! A spot-on cseppek ellenre a kullancs belemehet a kutyba, de el is pusztul a vrszvst kveten, mg mieltt a Babesit okoz mikroorganizmust bejuttathatn a kutya vrkeringsbe.
Ha mgis fertzdne a kutya, az llatorvos Imisol s/vagy Furosemid injekcit ad.
A hatkony ksztmnyek: Duowin Contact, Advantix, de aki a kemikliktl dzkodik, annak a www.allathomeopatia.hu weboldalon lv llatorvost ajnlom megkeresni.
- NYAKRV
Kiltix. Kb. 6 hnapig fejti ki a hatst. Ersen t van itatva vegyszerrel, ami brrritcit okozhat, gyerekeknek nem clszer fogdosniuk, s termszetesen a vz (frdets, sztats, es) ennek is cskkenti a hatst. A nyakrv a nagyon bunds nyak kutyknl nem fejti ki jl a hatst, mert a vegyi anyag az llat brtl tvol van.
- LUPOSAN ZECKWEG
A kutya anyagcserjt serkenti, elsegti a bels vdekezrendszer ersdst. A katalizl hatsa rvn hozzjrul a salaktalantshoz, cskkenti a kutyaszagot s pozitv hatssal van az llat kzrzetre. Kiegszt tpllkknt ajnljuk. Kt ht alatt alakul ki a teljes vdettsg. Ha a kullancs r is megy a kutyra, bele nem megy! Por formban kaphat (Pl. az Alpha-Zoo-ban.)
2. Lyme-kr tnetei
Kutykban a Lyme-kr nem jr a kullancscsps krl kialakul brprral. Sok esetben gy alakul ki a kutyban, hogy nem lehet szrevenni semmit. A tnetek hetekkel vagy akr hnapokkal a fertzdst kveten jelentkeznek, tvgytalansg, lz, duzzadt, esetleg fjdalmas zletek. Kutyknl leggyakrabban izletgyulladst okoz, ami miatt elssorban a mozgsi problmk szoktak eljnni. A betegsg ltalban gygythat, de rendszerint 6-8 htig tart kezelst ignyel!
Vdekezs:
Ajnljuk vente Lyme-kr ellen oltatni!
Kullancs gyekben fordulj specialisthoz:
Dr. Kapiller Zoltn (Kullancs BT.)
2071 Pty, Tulipn u. 13.
Telefon: 06/30-552-1220
Fax: 06/23-343-605
E-mail: kullancskanal@drkapiller.hu
|